Bodhi to specyficzna dystrybucja, która w pewnym sensie idzie pod prąd. Tak jak wiele dystrybucji opartych na Ubuntu opiera się na nowym lub najnowszym wydaniu, tak Bodhi postawiło na wydanie z długoletnim wsparciem, czyli wersję 10.04, bez gonienia za nowymi wydaniami.

I tak jak zostało to zapowiedziane, po pojawieniu się Ubuntu 12.04, developerzy bodhi rozpoczęli pracę nad nowa wersją dystrybucji czyli 2.0.

Co jednak wyróżnia Bodhi od innych klonów Ubuntu?
Pierwszą różnicę podałem wam powyżej, drugą różnicą jest wybranie jako pulpitu głównego E17 (Enlightenment), kolejną zmianą jest wprowadzenie własnego systemu instalowania programów, gier, czy elementów systemu po przez stronę i jedno-kliknięcie. Tak Ubuntu posiada taki system, ale go nie wspiera, zaś Bodhi nie dość że wspiera ten pomysł, to jeszcze stworzył własny rodzaj paczek do takowej instalacji (pliki o zakończeniu .bod).

I dlatego bodhi jest taką wisienką na torcie złożonym z innym klonów/dystrybucji opartych o Ubuntu: bo nie bazuje na najnowszej wersji, nie goni za wersjami, nie bazuje na pulpicie, który każdy zna lub wie że istnieje – o e17 prawie się nie mówi, bo „oświecenie” jest dość specyficznym pulpitem, którego trzeba się uczyć i przyzwyczaić do pewnych rzeczy, które posiada e17, czego brak innym pulpitom.

Miks powyższego daje nam: szybką i lekką dystrybucję, dopracowaną i działająca stabilnie, ale też specyficzną, inną, odmienną i jedyną w swoim rodzaju.

Bodhi nie każdemu przypadnie do gustu, nie każdemu się ta dystrybucja spodoba, ale wiedzcie że klony Ubuntu to nie tylko Mint z cinnamon (swój własny projekt przeróbki gnome-shell), ale też bodhi. I że pulpity na system linux to nie tylko: KDE4, gnome-shell (gnome3), Unity, xfce, lxde, ale też specyficzne e17.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s