Inaczej tego opisać nie potrafię, jak tylko dewocieniem na starość.

Tak, chodzi o ten fu*k ku nVidia, gdzie zostało stwierdzone, że błędy ze systemem to wina sterowników.

Moje zdanie jest takie: wina leży po środku, albo raczej po stronie twórców dystrybucji, czyli linux.
Warto tu wspomnieć o tym, że twórca jądra skupia się dosłownie czasami na pierdach i uniżaniu się Red Hat przy poprawianiu, zmienianiu jądra, niż myśli o wszystkich użytkownikach linux. Jeśli chce on pakować wszystko do jednego wora, niech podzieli jądro na wersję desktop i serwer. Wtedy okaże się, gdzie ląduje najwięcej zmian i nowości, a która wersja jest zaniedbywana.

Nvidia, zaś nie jest związana z linux żadnym cyrografem. Co więcej aktualizuje sterowniki czasami częściej niż AMD, do tego sterowniki nvidia są jednymi z najlepszych na linux. I szczerze napiszę, nie przeszkadza mi to, że są zamknięte – ważne że działają, pozwalają mi grać, mają dobrą wydajność w programach i grach. Czego potrzeba mi więcej?

Pan „twórca jądra” zapomina chyba, że nouveau jego ukochanej firmy Red Hat i jego ukochanej fedory są daleko w tyle jeśli chodzi o działanie. Wydajność wolnych sterowników jest tragiczna jeśli chodzi o bardziej zaawansowane rzeczy, takie jak gry, czy programy graficzne. Dlaczego pan Torvald nie skarci Red Hat za powolne dłubanie w nouveau?

Co więcej, pojawiła się już nowa wersja sterowników nvidia: 302-17, gdzie zostało wiele poprawione, wiele dodane.
Dlaczego pan „od jądra linux” nie wspomniał o tym, a może gówno go obchodzi co robią inni, bo tylko on się liczy?

W ostatnich dniach Linus Torvald wykazał się dziwnym zachowaniem, które w moim odczuciu świadczyć może o jego starzeniu się, albo życiu w czymś co nie jest realne.
Pierwsza sprawa, to poparcie dla decyzji twórców Fedory odnośnie UEFI i płaceniu Microsoftowi.
Nie dziwię się temu poparciu, przecież Torvald używa Fedory, uważa ją nawet za najlepszą. Więc nie dziwota, że twórca jądra wspiera rękę, która mu płaci. Ponieważ Red Hat jest jednym z większych sponsorów jądra linux. Teraz rozumiecie zależności odnośnie twórcy jądra, a Red Hat. Patrząc na te zależności, można też zrozumieć poparcie dla decyzji Red Hat wobec fedory, przecież w tym przypadku ręka rękę myje – każdy z obu podmiotów na tym korzysta, prawda.
Warte też wspomnieć o tym, że instalacja sterowników w feodorze to czasami przeprawa przez mękę, albo masa problemów, dlaczego Linus o tym nie wspomniał?

Obecnie Torvald karci firmę nvidia, nie znając jej planów odnośnie sterowników na linux – a firma nvidia nie musi się nikomu spowiadać, co zamierza zmienić, czy poprawić. I ktoś by mógł tutaj powiedzieć, że twórca jądra robi dobrze. Otóż nie. Nvidia, jako jedyna firma stara się poprawiać i usprawniać sterowniki, w przeciwieństwie do AMD, które nadal nie poprawiło wielu błędów w swoich sterownikach na linux, a użytkownicy kart AMD mają większe problemy, niż osoby z kartami nvidia.
I tak jak to napisałem powyżej, dlaczego Torvald nie skarci Red Hat za powolne rozwijanie nouveau, albo firmy AMD?
W moim odczuciu, nvidia jest najbardziej przyjaznym podmiotem, który stara się aby jego elementy były sprawne.
Co powiecie na to, że ja osobiście miałem więcej problemów z kartą graficzną Intela, niż z kartą graficzną nvidia?
To mi pokazuje, kto lepiej dba o użytkowników, a kto ich olewa.
I tu napiszę, że twórca jądra bardziej olewa zwykłych użytkowników, skupiając się w jądrze na czymś, czego oni nie użyją lub dane elementy nie będą używane przez ich wersję jądra.

A pan Torvald niech zmieni na trochę otoczenie, bo widzę że siedzenie ciągle w świecie linux trochę spaczyło mu widzenie na pewne sprawy.
Do tego, czy firma nvidia musi poprawiać swoje sterowniki, czy robi to raczej właśnie dla użytkowników i dla dobrego imienia firmy, bo tak naprawdę nic z tego nie ma?

A pan panie Torvalds niech się odwali od firm, które jeszcze coś robią wobec swoich elementów w świecie linux, bo przez pana zachowanie linux może stracić też i inne firmy, i co wtedy pan zrobi? Bo przysłowiowo wpierdala się pan tam, gdzie pana nie potrzeba.

9 myśli na temat “Linus Torvald chyba dewocieje na starość (fu*k dla nvidia)

 1. OK, tylko że pani wspominała coś o laptopie z Optimusem na pokładzie, a jak wiadomo Optimus (wymysł Nvidii) i Linux razem to niezbyt udany duet.
  Co zrobiła Nvidia dla wsparcia technologii Optimus (sterowniki) pod Linux'em?

  ps. jeśli Linus jest fanem Fedory i firmy Red Hat, to pewnie jest też zagorzałym fanem GNOME3 i przy każdej okazji podkreśla jak mu się wspaniale pracuje na Gnome-Shell 🙂

  Polubienie

 2. Nie jest fanem gnome-shell, bo skrytykował tą nakładkę graficzną. Tylko, że nic z tego nie wynikło, bo Red Hat (developerzy Fedory) mają to gdzieś. Ważne że Linus używa Fedory, nie ważne z jakim pulpitem 🙂

  Polubienie

 3. Przede wszystkim to pisze się Linus Torvalds, a nie Torvald !

  Sorry bardzo, ale to co piszesz to głupoty. Jak niby Linus ma poprawić sterowniki NVidia skoro nie ma dostępu do ich kodu?! Te same sterowniki nie są oficjalną częścią jądra, więc nie wiem dlaczego to jądro miałoby być winne za ich działanie?! Jeśli więc NVidia decyduje się na produkcję sterowników dla Linuksa to niech robi to dobrze i tyle.

  Polubienie

 4. Ale o czym my w ogóle rozmawiamy. Programiści open source i tak robią kawał dobrej roboty, bo nie mają dostępu do pełnej dokumentacji kart nvidia. Sami wiec muszą domyślać się się jak karta działa i na tej podstawie tworzyć sterownik. NVidia jest producentem technologii Optimus i nie ma zamiaru stworzyć odpowiednika dla Linuksa! Czy to jest wina jądra?! Nie, winić możesz tylko NVidię! Więc nie dziw się, że Linus im pokazuje faka, skoro też nas olewają.

  PS. http://antyweb.pl/nvidia-przez-zamkniete-sterowniki-stracila-zamowienie-na-10-milionow-procesorow-graficznych/

  Polubienie

 5. Pytanie:
  I got myself, two years a laptop that had 2 graphics, it had an Intel and a Nvidia and it had that famous Optimus chip that was difficult to operate from Linux and at the beginning i was like expecting to get support at some point, and was kind of difficult at the beginning and full support came like half-a-year ago with one project on Github that working pretty nice, but what I saw that; at some point i was expecting that “Maybe Nvidia would kinda Chip-IN and do something for it” and they (Nvidia) said flat out “No we are not doing anything to support!” and i was like, we are playing in the same sandbox, why cant we be nice to each other, its things like this that we cannot have Hardware Producers (Manufacturers) think about the other stuff as well,. They were like Hard set on “We cant really co-operate on this thing” Whats your comment on this?

  Odp (Linus Torvalds):
  I know exactly what you are talking about. And i am very happy to say that “Its the exception rather than the rule, and I am also happy very publicly to point out, That NVIDIA has been one of the worst trouble-spot we’ve had with Hardware manufacturers. And that is really sad, because nvidia tries to sell chips, a lot of chips into the android market, and NVIDIA has been a single worst company we have ever dealt with! So Nvidia, FUCK YOU!!!

  I to jest zabawne, Nvidia olewa Optimusa pod linuksem, a jednocześnie zarabia na swoich układach w tabletach z Androidem (a ten jak wiadomo nie ma NIC wspólnego z jądrem linux;).
  I zarabiać chcą jeszcze WIĘCEJ.

  Polubienie

 6. Powiedział bym, że jedno i drugie. Jeśli Valve zauważa system linux i dłubie nad grami na niego – to znaczy, że coś się dzieje 🙂
  Co do środkowego palca, to nie wiem czy wywołało to jakieś poruszenie wśród innych społeczności, innych systemów, którzy na dobrą sprawę nawet nie wiedzą kim jest ten Torvalds 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s