Na jednym z wpisów na zachodnich blogów/stron przeczytałem, że to desktop-owy linux został zabity.

Na polskich czytam całkowicie odmienne wiadomości, choć jedno się zgadza – jakaś tam osoba napisała o śmierci pulpitów linux, bo twórcy dystrybucji nie potrafią się dogadać. I wymienia się OS X, który dokonał tego zniszczenia, bo jest piękny, przystępny i… bla, bla, bla.

Przedstawiam dwa źródła, każde z nich inaczej przedstawia daną sytuację i każde inaczej nastraja do komentarzy pod danymi wpisami.

Sami oceńcie, który wpis jest wiarygodny, jeśli żaden, dokładnie tak, żaden nie daje nam możliwości przeczytania oryginalnego tekstu Torvards’a (chyba tak to się oznacza).

1 źródło – dobreprogramy.pl
2 źródło – http://osworld.pl

Co wynika z tych tekstów: że gnome samo ponosi odpowiedzialność za zastój i wyjście z gnome-shell, które nadal jest gównem i nic się w nim nie zmieniło na dobrą sprawę. Tak wiem, że są dodatki i wtyczki, ale wiele z nich powinno być oryginalnie w gnome-shell, a nie że ktoś ma sobie szukać czegoś, aby dany pulpit (w tym przypadku nakładka graficzna) była przystępna w zarządzaniu plikami i robieniu cokolwiek na danym systemie/pulpicie.

Dziwne jest też czepianie się twórców dystrybucji.
Przecież jakby nie inne pomysły i projekty tych że twórców dystrybucji, każda dystrybucja była by taka sama. W takim razie, na co komu fedora, ubuntu, debian, arch, openSuse, mageia itd.??

Co do pulpitów – gnome-shell to gówno, a wiele projektów ekosystemu gnome stoi prawie w miejscu. KDE4 jako jedyne stara się, i co nowe wydanie wprowadza nowości i zmiany na lepsze. xfce, lxde – to projekty „prawie” społecznościowe, e17 – rozwijane przez grupę ludzi, którzy starają się naprawiać i budować pulpit całkiem odmienny niż wszystkie inne pulpity.

Rozumiem, że Miguel de Icaza zachwycił się OS X, jego działaniem, pulpitem, szybkością, czy innymi rzeczami, ale to nie powód aby obarczać winą za obecny stan twórców dystrybucji, czy twórców pulpitów.

Każdy ma możliwość zainstalowania takiego pulpitu jaki chce, nie ważne z jakim pulpitem zaczyna. Każdy ma też możliwość dostosowania dystrybucji pod siebie – programy.

I mogę tylko podejrzewać, że Miguel posiada Mac-a i stąd taki a nie inny tekst… 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s