Osoby dłubiące w LXDE stworzyły i zaczęły rozwijać alternatywę dla gtk w postaci portów wybranych elementów lxde w qt.

Nie, to nie żart. Ponieważ świadczy o tym wpis na blogu lxde (http://blog.lxde.org/?p=990, czy http://blog.lxde.org/?p=1000), gdzie jasno powiedziane zostało, że lxde będzie przepisane do qt w formie migracji, choć w notce odnośnie pcmanfm można przeczytać, że wersja gtk zostaje i będzie nadal rozwijana, ponieważ qt to tylko alternatywa.

Po co rozwijać dwa pokrewne projekty, które różnią się tylko tym, że jeden jest pisany w gtk/gtk+, a drugi w qt.

Co więcej, prace nad projektami qt idą pełną parą od kilku miesięcy.

Czy zatem decyzja Canonical o przepisaniu unity na qt to decyzja podjęta na jakimś zebraniu, czy może twórcy Ubuntu uciekają ze statku, który tonie?
Bo jakoś nie chce mi się wierzyć – w najbliższym czasie ma się pojawić qt5, do tego kde ma być przepisane pod nową wersję qt, do tego decyzja Canonical i obecnie twórców lxde o alternatywie/migracji na qt – to raczej nie jest zbieg okoliczności.

Czy to by oznaczało, że gtk+ a tym samym twórcy gnome coś przeoczyli? A może gtk+ nie rozwija się tak jak rozwija się qt? A może tu chodzi o coś innego, np. o to, że tak naprawdę gtk nie domaga już obecnym standardom. Tak naprawdę można gdybać na ten temat.

Faktem jest, że Unity i qt – to wymysł, czy fanaberia szafa Canonical, ale już alternatywa lxde w qt, to już raczej interesująca informacja.
Chyba, że tu chodzi o wayland, który w gtk+ działać powinien, ale czy ktoś wie tak naprawdę na jakich zasadach?
Bo jeśli by gtk+ opierało się o menadżera mutter (zastępuje metacity z gnome2) i clutter – efekty. To okazuje się, że każdy pulpit, czy nakładka musi, albo stworzyć własny menadżer kompozycji, albo wdrożyć mutter w swoje struktury.
Wiem, że wayland i mir mają posiadać wsparcie wsteczne. Ale jak ono będzie działać, czy ktoś to wie?

Ponieważ nie jest tajemnicą, że wayland zbliża się powoli małymi kroczkami. I teraz trzeba zadecydować: czy dani twórcy chcą oprzeć się o gtk/gtk+, czy qt?

I podejrzewam, że to właśnie o to w tym wszystkim chodzi. W innym przypadku, po co LXDE alternatywa w postaci qt?

Reklamy

6 myśli na temat “gtk/gtk+ jako tonący statek?

 1. Ja mam takie pytanie czy razor-qt jest dużo lżejszy od lxde, no bo skoro do razor trzeba pobrać cały pakiet qt4 który ma sporą objętość to się do lxde chyba nie umywa?
  Znasz może jakąś fajną stronę z przezroczystymi motywami do lxde , znam tylko xfce i gnome-look.org. Interesuje mnie themes który jest przezroczysty w ciemnych barwach w stylu motywu KDE4 chyba oxygen ma nazwę. Być może polecisz jakieś ciekawe motywy skoro już jakiś dłuższy czas użytkujesz to lekkie środowisko graficzne.

  Polubienie

  1. Pierwsza sprawa to theme do LXDE: ja nie znam żadnego fajnego theme na ten pulpit. Wszystko przez to, że to gtk2, gdzie można jakiś tam wygląd np. pobrany z internetu samemu obecnie edytować przy użyciu poradników (sam takowy jeden napisałem).
   Kolejna rzecz, że LXDE nie posiada zwykłej przezroczystości, tylko taką umowną i dopiero używając compiz albo compton można to zmienić.
   Co do qt to wg. synaptic razor-qt nie potrzebuje paczek qt4 do działania.
   Co do lekkości, to oba środowiska są porównywalne, ponieważ oba przejawiają tą samą politykę lekkości + możliwość działania w oparciu o openbox. Co więcej, to razor-qt nie pociąga za sobą instalacji dodatkowych zależności jak: edytor tekstu, czy inne elementy, co zazwyczaj instaluje się przy okazji instalacji lxde.

   Dlatego nie polecę ci żadnego theme na lxde, bo jak coś mi się w danym wyglądzie nie podoba to sobie go edytuje 🙂 Co do przezroczystości to… jak napisałem, jest ona umowna i tylko użycie programów, które niwelują to można coś się pokusić o szukanie idealnego wyglądu, którego ja nie potrzebuję, bo lxde nie ma być piękne, ma być szybkie i wygodne 🙂

   Polubienie

 2. Czyli te przezroczyste motywy do xfce4 nie będo przezroczyste które są pod gtk2 tak samo wyglądać w środowisku lxde? I potrzeba będzie się wspierać takimi dodatkami jak cairo-compmgr. Cóź ja akurat chcę by było i szybkie i piękne pozdro!

  Polubienie

  1. Możesz użyć compton (http://lubuntublog.blogspot.com/p/compton.html), który pozwala ustawić przezroczystość na obramowanie okna, na menu, dodaje cienie itd.,a do tego jest lekki – warto zapoznać się z opisem pod –help. Ale jeśli chodzi o panel w lxde, to nie pamiętam czy compiz pozwalał na jego przezroczystość taką rzeczywistą, ponieważ oryginalnie panel w lxde nie ma takowej opcji jaką posiada panel w xfce (gdzie uruchamiając efekty xfce, panel może być przezroczysty a okna wychodzące za panel są mimo wszystko widoczne).

   Ale, jeśli jakiś motyw stosuje przezroczystość np. w obramowaniu okna, to uruchomienie compton powinno załatwić sprawę w lxde. Jeśli zaś liczysz na przezroczystość taką normalną w panelu, no to raczej (choć nie jestem tego pewny), nie da się tego uzyskać, nawet po przez compiz.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s