SSR – SimpleScreenRecorder.

Mały programik napisany w QT, do nagrywania pulpitu lub gier, ale tylko z jednym źródłem dźwięku (mikrofon), bez możliwości nagrania dźwięków z gry.

Jeśli ktoś nie korzysta z KDE to może mieć pewien problem, ponieważ jako że to program napisany w QT to… potrzebuje paczki odnoszące się do KDE i QT.

Kolejną rzeczą jest ustawienie tego programy. Ponieważ zanim zaczniemy nim coś nagrywać, musimy przebić się przez kilka paneli, gdzie ustawiamy np. nazwę pliku, rodzaj kodeka dźwięku, wideo, jaki to będzie rodzaj pliku.

Drugi panel

…gdzie ustawiamy obszar, który będzie nagrywać (zaznaczamy go ręcznie, albo wprowadzamy parametry ręcznie).Tutaj też możemy ustawić skalowanie obrazu do innej rozdzielczości.W tym miejscu też ustawiamy, czy będziemy nagrywać mikrofon czy nie.

Trzeci panel

Wybór rodzaju pliku, gdzie on zostanie zapisany, oraz rodzaj kodeka (audio i wideo) jakim będzie nagrywany (+ jego parametry).
Warto pamiętać, że różne rodzaje materiałów np. webm wspierają tylko jeden kodek audio i wideo, podobnie z innymi. To trochę dziwne, ale nie można np. nagrywać MP4 innym kodekiem audio i wideo niż dla niego przeznaczony.

Ostatni panel.

Warto zwrócić uwagę na:
>> nagrywanie: naciskamy na przycisk
>> nagrywanie: po przez skrót klawiszowy
>> możliwość ustawienia ilości klatek
>> rzeczywisty licznik (pokazuje się dopiero podczas nagrywani) FPS danego nagrania
>> anulowanie nagrywania
>> możliwość zapisania nagrania na dysku

To co jest bardzo dziwne, to fakt, że naciskając na przycisk „Start recording” okno nie minimalizuje się, a pozostaje na miejscu. Jeśli coś nagrywamy np. pełen ekran w tym momencie będziemy musieli renderować materiał ponownie, bo trzeba będzie go trochę obciąć.
Kolejną rzeczą to przyciski „Cancel recording” i „Save recording”, gdzie jeden odpowiada za… wycofanie się z nagrywanie (czyt. anulowanie), a drugi pozwala nam na… zapisanie nagranego materiału. To trochę dziwne, jeśli spojrzymy na panel, gdzie ustawiamy nazwę pliku i jego format, czy to oznacza, że program nie nagrywam nam materiału oryginalnie do pliku tylko ładuje wszystko w plik tymczasowy?

Jednak najważniejszym parametrem jest rzeczywisty FPS naszego nagrania.

Jeśli chodzi o nagrywanie programu czy pulpitu, program SSR sprawdza się dość dobrze. Ale jeśli zechcecie nagrać sobie materiał z gry (bez dzięków z niej) to wtedy rzeczywiste FPS, a to co ustawiliście może się różnić. U mnie SimpleScreenRecorder nie dał sobie rady z nagraniem płynnie gry otwartej w oknie o rozdzielczości 800×600, gubiąc naprawdę dużo klatek i nagrywając grę w około 6 -9 FPS, a nie jak ustawiłem 13. Materiał był czymś w rodzaju krótkich płynnych przeskoków + pokaz slajdów. Niby można to pokazać światu, ale… jeśli liczną publiczność w internecie, raczej nie godzi się pokazywać materiałów, które po prostu nie odpowiadają nawet średnim standardom.

Dlatego, SSR (SimpleScreenRecorder) do nagrywania pulpitu i owszem, ale już do gier kompletnie się nie sprawdza.

Dużo lepszym pomysłem byłoby, gdyby ktoś udostępnił możliwość połączenia tego programu z twitch-em, albo innym portalem do stream-owania i w ten sposób można było robić live, bez bawienia się w jakieś skrypty, czy obejścia problemu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s