Jeśli chodzi o wayland, to mogę powiedzieć jedno: w obecnej chwili żadna dystrybucja nie wdrożyła go na takim poziomie, aby można było uruchomić na nim normalnie jakiś pulpit i aby on normalnie działał. Jedynie rebeccablackos walczy z wayland i kiedy ostatnio testowałem tę dystrybucję… mogę napisać tylko tyle: dystrybucja działa i uruchamia się, ale… to co dostajemy pulpitem nie mogłem nazwać. Warto wspomnieć, że xwalynad czyli emulacja Xów to równoległy projekt do xmir. Problem w tym, że xwalynad chyba jeszcze nikt nie testował, bo inaczej było by o tym głośno, ala: Wayland deklasuje mir, czy wayland lepsze od Canonical.

Ale Canonical i tak ma gdzieś wayland i skupia się nad mir/xmir.

Smutne jest w tym wszystkim to, że wayland zostanie prawdopodobnie, powtarzam: prawdopodobnie wdrożone w fedorę 20, a to oznacza wydanie gdzieś na styczeń lub grudzień. Bo nie wierzę w to, że developerzy fedory wyrobią się z czymś takim jak wayland do daty wydania.
No i podstawowa rzecz… jeśli w fedorze nie uda się dość szybko wdrożyć wayland, to żadna inna dystrybucja nie pokusi się na przesiadkę z Xów na coś nowego, bez dowodu na to, że to działa.
Tak przecież było z systemd, gdzie znalazł się on oficjalnie najpierw w fedorze, a dopiero później reszta dystrybucji, które chciały dokonały przesiadki.

A jak sytuacja ma się z mir?
Tutaj napiszę, że wayland narodził się w 2008 roku, a więc… 5 lat temu. 5 lat i nadal ten projekt nie osiągnął zadowalających osiągnięć.

Mir „wyciekł” w 2013 roku, choć podejrzewam że prace nad nim trwały od dłuższego czasu, to mimo wszystko… jest on budowany krócej niż wayland.

Szef Canonical zapowiedział, że mir znajdzie się w ubuntu 13.10, czyli w nadchodzącym wydaniu. Dystrybucje oparte na Ubuntu (czyt. klony Ubuntu) podniosły krzyk, bo one nie wyrobią się z przesiadką na mir, czy wayland, bo… nie ma na to funduszy, czy ludzi.
Później osoby mające pieczę nad lubuntu wypięły się na mir i skierują się w stronę wayland. Wiadomo dlaczego, przecież projekt lxde jest przepisywany na qt, aby można było lxde uruchomić kiedy na danej dystrybucji będzie działać wayland.
Co innego zaś zaprezentowały osoby piastujące pieczę nad xubuntu, gdzie pojawiła się wersję oparta o mir, a dokładniej o xmir.

Po tym dłuższym wstępie, pokrótce opiszę sytuację xmir.
Xmir działa, co jest dość ważne jeśli spojrzy się na fakt, że projekt ten jest jeszcze w fazie tworzenia. Xfce uruchamia się i działa. Są zauważalne lagi, kiedy szybko poruszamy oknem, ale da się pulpit i system użytkować normalnie.
Problem pojawia się, kiedy zechcemy sobie zagrać np. w grę ze steam.
W tym momencie przywitają nas glitche i błędy graficzne, i to w takiej ilości, że nic nie widać. Innym problemem jaki zauważyłem na wersji xubuntu 13.10 z xmir to fakt, że taka dota2 (beta) wersja na linux (czyt. opengl) uruchamia się na jednym rdzeniu procesora, a nie dwóch jak to jest w przypadku normalnego systemu ubuntu 13.10 (czyt. opartego o Xy).

Innym błędem jest fakt, że na xubuntu 13.10 xmir nie można zainstalować wine – konflikt paczek, który nijak się nie da rozwiązać.

Lagi w poruszaniu szybko oknami, glitche w grach ze steam, dość duże użycie procesora w przypadku odtwarzania czegokolwiek we flash na firefox – to tylko nie liczne elementy, które pokazują, że może i xmir/mir działa, ale do szczęścia jeszcze wiele brakuje.

Jeśli Canonical chce nadal współpracować ze steam to musi popracować nad optymalizacją i ulepszeniem xmir/mir. W innym przypadku… nie ma co liczyć na poprawę sytuacji z grami na linux, jeśli nie będą one działać, już nie wspomnę o tym, że one się po prostu nie uruchomią na ubuntu czy żadnej innej dystrybucji.

Mir pojawi się już tej jesieni, co oznacza, że nie wiele już czasu zostało, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Mir to nie jest unity, czyli nakładka na elementy Gnome, aby wypuścić dany kod mimo, że nie został on do końca ukończony. Mir to następca Xów, więc czy się tego chce, czy nie musi być wszystko dopięte na ostatni guzik.

ps.
Po zainstalowaniu sterowników nvidia xubuntu uruchamia się, ale w momencie uruchomienia gry pojawia się błąd odnośnie libGL, czyli gra nawet nie się nie uruchamia.

ps2.
Najnowsze zmiany w xserver-xorg:
xorg-server (2:1.14.2-0ubuntu4) saucy; urgency=low
*Add xmir.patch; First upload with XMir support.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s