Nie od dziś wiadomo, że Canonical lubi robić dużo szumu koło swoich elementów składowych Ubuntu. wymienić wystarczy Unity8, Mir, jakieś utarczki z innymi zespołami developerskimi itd.

Obecnie już wiemy, że mir nie pojawi się w 14.04. Powód: wydanie z długim wsparciem ma być stabilne, szybkie, wypieszczone, a nie innowacyjne, wprowadzające nowości, ociężałe.

Ale czy nikt nie zwrócił uwagi, że Canonical z Mir chciało zrobić to samo co zrobiło z Unity kilka lat wcześniej?
Unity pojawiło się w Ubuntu 11.04, później 11.10 itd. – a więc Unity pojawiło się dwa (2) wydania wcześniej niż wydanie z długim wsparciem.

Podobne zapowiedzi tyczyły się Mir, gdzie miał on wylądować w wydaniu obecnym (13.10), później 14.04 i bez żadnych problemów, emulacji czy innych rzeczy działać w wersji 14.10.

Szkoda, że nikt nie zauważył, że 14.04 to wersja LTS i w tej wersji Mir się nie pojawi, bo jest jeszcze za świeżym tworem.

To jednak daje Canonical czas na rozwiązanie problemów i dopieszczenie Mir.
Czy na pewno?

W grudnie przecież zadebiutuje Fedora 20, z możliwością uruchomienia pulpitu (gnome-shell) przy użyciu wayland.
Jeśli wszystko się uda, będzie to oznaczać sygnał dla pozostałych developerów dystrybucji, że wszystko jakoś działa. Mam też świadomość tego, że użytkownicy Fedora 20 dostarczą masy zgłoszeń o błędach, spadkach klatek, czy brakach, które będą naprawiane w miarę możliwości.
Będzie to też oznaczać, że kolejne wydanie Fedory będzie zbudowane tylko na wayland. Co za pewne podchwycą kolejne dystrybucje.

Gdzie w tym czasie będzie Canonical ze swoim Mir?
Czy Canonical podoła swojemu dążeniu „słuszną drogą” i sprosta swojej wizji?

ps.
Dziwi mnie to, że Canonical buduje swój PR na utarczkach, kłótniach, kontrowersjach i wyzywaniu się (mir vs wayland, ubuntu vs mint gnome-shell vs unity itd.), rozumiem, że nie ważne jak się o tobie mówi, ważne że się mówi… w świecie linux nie wygląda zbyt dobrze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s