Wczoraj (13, piątek) pojawiła się pierwsza wersja systemu od Valve, czyli Steam OS.

Dopiero dzisiaj postanowiłem jednak się przyjrzeć temu nowemu „pomysłowi”. I okazuje się, że Steam OS to „system”, platforma, czy kij tam wiadomo co to jest… dla wybranych.
Powód jest oczywisty: Instalacja Steam OS kasuje wszystko na naszym dysku (tworząc obraz naszego dysku przy pomocy clonezilla – tak mi to wygląda) i instaluje system Valve.

Oczywiście dla osoby wtajemniczonej nie będzie trudnością zajrzeć do pliku wykonalnego instalację i zauważenie, że Steam OS instalowany jest na dysku przy pomocy chroot, a do tego informacje ze świata mówią, że system opiera się o Debiana 7.1.
Zapomniał bym dodać, że Valve zaleca posiadanie dysku 1TB (nie 500 GB, nie 700MB, ale 1TB).

Kolejnym udziwnieniem jest też fakt, że mamy dwie opcje do pobrania: jedna to 2,4 GB, druga około 1GB. Czym się różni jednak od drugiej? Nie wiem…

Jak widać Steam OS to system dla wybranych i osób, które mają pokaźny dysk, który chcą wyczyścić i zainstalować coś nowego.
Rozumiem, że to testy, no ale wypadało by (jako, że to już wersja beta) stworzyć instalator z partycjonowaniem i wskazywaniem dysku, na którym dane „gówno” będzie mogło się zainstalować – linux posiada taką opcję już kilkunastu lat.

W obecnej chwili nie mam zamiaru testować Steam OS, bo nie mam do tego dysku, a nie chcę się pozbywać tego co mam już zainstalowane.

Kolejny problem to to, że użytkownicy Ubuntu mogą zostać zaskoczeni faktem, że po wprowadzeniu repo Steam OS okazuje się, że mają do aktualizacji kilkadziesiąt paczek + konflikty. Bo Debian całkiem inaczej podchodzi do zamkniętych sterowników Nividia, czy AMD (czy. paczki, które nie są kompatybilne z Ubuntu).

Dobrym pomysłem wydaje się instalacja Debiana (może nawet minimalistyczna dystrybucja), podpięcie repo Steam OS i aktualizacja, która nie będzie powodować zgrzytanie zębami, bo coś się popsuło (jak się system wysypie, to się go po prostu… skasuje).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s