Czy Netrunner (linux), dystrybucja która bazuje na klonie, czyli Kubuntu, może przejawiać jakieś przebłyski świeżości, albo zaprezentować coś czego inne dystrybucje z KDE nie mają?

Okazuje się, że tak.

Pobrałem Netrunner, bo już od dłuższego czasu słyszałem nazwę tej dystrybucji, ale tak jak mnie jakoś nie ciągnie już do KDE, tak i perspektywa pobrania i sprawdzenia kolejnej dystrybucji z KDE jakoś mnie nie przekonywała.

1,6 GB przepowiadało jedno: masę, masę syfu.

Kiedy uruchomiła mi się dystrybucja, to okazało się, że większość rzeczy (czyt. programów) mogła by zostać. Co więcej, dystrybucja zaskakuje lekko poprzekładanym KDE, niż to ma np. mageia.
Zadziwiający jest fakt, że muzyka i filmy działają od tak – nie trzeba instalować kodeków. W menu odnajdziemy program do nagrywania pulpitu, lub swojego ryj#… przepraszam… swojej twarzy, program graficzny (choć nie wiem, poco on) GIMP, pakiet biurowy libreoffice, Krita, Skype, klient Steam, telepathy-kde, pidgin, vlc, wine…

Innymi słowy, podstawowy system z dodatkami, gdzie część z nich na pewno ci się przyda. Można nawet napisać więcej: że Netrunner 13.12 to system do zaprezentowanie innym, aby pokazać im, że linux nie jest taki straszny. Wszystko przez to, że po zainstalowaniu powinno działać nam wszystko, od programów pod windows, po muzykę, filmy, nagrywanie pulpitu, po gry na steam, a na rozmowach przez skype kończąc. Do tego bardzo fajnie działające KDE, które nie wygląda tak jak u wszystkich innych, którzy idą na łatwiznę pakując standardowe KDE i tyle, zero inwencji, wprowadzenia innych dodatków, czy zmiana standardowych ustawień.

No i Netrunnet bazuje na Kubuntu, a Kubuntu to… Ubuntu z KDE. Oznacza to, że netrunner ma dostęp do pełnej palety programów, czy pulpitów (jeśli nam się KDE nie podoba), a przy okazji korzystamy z dobrodziejstw lauchpad.

Jestem mocno zaskoczony tą dystrybucją…

ps.
Warto wspomnieć, że tak samo jak kubuntu, tak i netrunner jest sponsorowane przez BlueSystems. A firma ta ma udziały w kilku projektach KDE.

ps.2.
Testując mageia 4 zauważyłem, że netrunner ma zmieniony panel ustawień KDE (wygląd obramowania okien, zmiana ikon, czcionki itd.).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s