Najnowsze Ubuntu/unity może być idealne, ale tylko wtedy kiedy nie macie zamiaru instalować i używać lxde.

Niestety, ale ja korzystam na co dzień z LXDE i od pewnego czasu (o czym pisałem) siedzę na Ubuntu 14.04, które ma wyjść niebawem.

Ale ostatnio zaczęły się dziać dziwne rzeczy.
Zacznę od tego, że zainstalowałem Unity i gnome-shell na próbę.

Okazało się, że w lxde przestał działać dźwięk (czyt. wszystko włączone, suwak na max – a dźwięku nie ma). Po zalogowaniu do Unity dźwięk był, więc to była dziwna sprawa. Okazało się, że zalogowanie się najpierw do lxde włącza dźwięk w tym pulpicie, ale… tylko połowicznie. Ponieważ kiedy włączy się grę pod wine, dźwięk znika z przeglądarki, gry uruchamianej pod linux, czy programie w którym puściliście sobie piosenkę. Kiedy wyłączy się grę, którą uruchomiliście pod wine, dźwięk wraca.
Innymi słowy: co pierwsze uruchomicie, to będzie miało dźwięk, ale reszta nie i vice-versa.
Rozwiązanie: skasować (czyt. wywalić – odinstalować) indicator-sound.
Nie będziecie mieli regulacji w Unity, ale dźwięk zacznie jako tako działać w lxde.

Podaj hasło, aby wyłączyć laptopa/komputer… i inne rzeczy.
Kolejna dziwna rzecz, która mnie spotkała 😐 Aby wyłączyć laptopa byłem pytany o hasło użytkownika, za każdym razem.
Rozwiązanie: przywrócić wszystkie paczki jakie macie zainstalowane z frazą systemd do wersji 13.10, oraz… to samo zrobić ze wszystkimi paczkami zainstalowanymi w systemie z frazą apparmor.
U mnie to naprawiło problem, bo okazało się, że po zalogowaniu w menadżerze logowania, gdzie przecież podaję hasło, musiałem je podać, aby odblokować jakiś bank chroniony – co u mnie blokowało np. łączenie się z siecią.

Jeśli instalujesz inny pulpit, z którego zamierzasz korzystać w Ubuntu… to skasuj unity i wszystkie jego zależności, razem z pewnymi zależnościami od gnome.
Kto by pomyślał, że uruchamiając lxde będą mi się ładować do pamięci paczki evolution, który w lxde nie ma nic do roboty, bo ten pulpit z niego nie korzysta.
To jeszcze nic, bo przy okazji ładują się też…indykatory, których ni hu hu nie widzę na panelu, ani z niech nie korzystam na lxde. Poco się ona ładują? Chyba tylko po to, aby pamięć zajmować.

uni

Jeśli myślisz, że unity, czy gnome-shell zajmują nie wiele pamięci zaraz po załadowaniu, to nie wiesz ile tej pamięci zajmuje lxde lub xfce.

pcmanfm – jako menadżer plików
ubuntu.1


spacefm (fork pcmanfm) – jako menadźer plików
spfm

Nawet w ubuntu, kasując pewne śmieci, instalując lżejszy pulpit jest się wstanie zejść do poziomu około 200MB zajętego RAMu zaraz po uruchomieniu.
A na koniec dnia, kiedy będzie się wyłączać komputer (gdzie używało się systemu przez cały dzień) i wyłączeniu wszystkich programów zobaczyć około 250-280 MB zajętej pamięci – tak to możliwe, nawet w Ubuntu.

Ubuntu jako takie nie jest złe… jeśli ktoś potrafi je ujarzmić, wywalić to co niepotrzebne, a zostawić to co przydatne 🙂

Wpis napisany po to, aby nie zwalać cały czas winy na system, bo coś nie działa, albo nie działa tak jak trzeba. Czasami to elementy pulpitu, które są zainstalowane, coś robią lub coś blokują, a nie system. Czasami jakieś gówienko, które zainstalowaliście godzinę temu, w momencie restartu uaktywniło się i zaczęło bruździć, a czasami jakaś źle wpisana fraza w terminalu wysyła błędne polecenia w pustkę… warto o tym pamiętać 🙂
Zazwyczaj z większością rzeczy można sobie poradzić…

Reklamy

2 myśli na temat “Ubuntu 14.04 i problematyczne lxde

  1. No, to tytuł powinien brzmieć „problematyczne UNITY” ,a nie „problematyczne LXDE”, skoro tylko UNITY bruździ przy instalacji innych pulpitów. Ja używam XFCE i jestem ciekaw, jaka jest Twoja o nim opinia. Ewentualne porównanie lxde z xfce

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s