Kto by się tego spodziewał, że oficjalnie mir zagości w ubuntu dopiero w wydaniu 16.04?

Zwróciłbym jednak uwagę na kilka słów kluczy: oficjalnie, 16.04.
Oficjalnie, oznacza że wszystko powinno być dograne, przetestowane i sprawdzone.
16.04, to wydanie z długim wsparciem oznacza to, że albo mir będzie naprawdę dopracowany i przetestowany, albo mir tak naprawdę pojawi się w Ubuntu pod koniec roku, czyli w wydaniu 16.10 – aby nie powodować problemów z przesiadką z 14.04.

Jednak, czuje pewien kwaśny niesmak w ustach. Przecież o wprowadzeniu mir do ubuntu słyszało się już od… 2013 roku, czy ta decyzja oznacza, że Canonical tak naprawdę toczyło niepisaną wojnę z twórcami wayland mając, coś co nie było nawet szkieletem, działającym kodem?
Patrząc przecież na doniesienia o mir miało się wrażenie, że ten element jest już prawie skończony, lub na ukończeniu tylko potrzebuje szlifów, a tutaj… (gong), jeszcze dwa lata ludzie poczekają na stabilne i oficjalne wydanie.

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że tak naprawdę mir to tylko podpucha, a Canonical liczy na to, że w dystrybucji Debian wayland pojawi się szybciej, co będzie oznaczać szybkie przeniesienie go do Ubuntu i skasowanie projektu mir.
Sytuacja z systemd, któremu Ubuntu się opierało. Kiedy twórcy Debiana wybrali systemd, Canonical momentalnie ogłosiło, że ubuntu też przechodzi na systemd.

Ciekawi mnie, na czym teraz będzie się opierać PR Canonical, jeśli wyszło na jaw, że mir vs wayland to ściema.

ps.
Warto też pamiętać o jednym, konkurencja nie śpi i cały czas rozwija lub tworzy nowe rozwiązania (lub wersje systemów), mowa o Microsoft i Apple. Bo kto wie, co będzie się działo za 2 lata, może rynek komputerów się załamie, a niszę tą przejmą tablety różnych rozmiarów, telewizory i w mniejszym stopniu laptopy. Przecież już w zeszłym roku mówiło się o spadkowej tendencji, jeśli chodzi o komputery stacjonarne, więc w tym roku sytuacja raczej się nie poprawi.

Reklamy

3 myśli na temat “Mir (ubuntu) w 2016, wtedy będą jeszcze komputery?

  1. Dla sporej liczby osób Ubuntu to system przejściowy zanim nauczą się trochę obsługi Linux. Ponieważ Canocical to już korporacja skierowana na zarobek tak jak Apple lub na siłe próbująca ją nasladować. Coraz trudniej już usuwać z tego dasha szpiegi amazona itp. Dlatego osoby przechodzą na dystrybucje społecznościowe Chakra, Manjaro, Mint, Gentoo, Debian, Slackware..
    Apropo , pisałeś tu kiedyś o srodowisku Cinnamon 2.0. Wiesz może jak wnim pod menu wykasować zapisywanie w folderze „ostatnio zapisane pliki” Jest jakaś opcja w dconf za to odpowiedzialna?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s