Testowanie przeprowadzone na dzień 01.05.2014.
(Aktualizacja na dzień 05.05.2014 na samym dole, jako uzupełnienie)

Już w zeszłym roku miałem chrapkę na całkiem nowe wydanie KDE, czyli wersję 5. Ale dopiero w tym roku dane mi było sprawdzić Plasma Next, czyli nadchodzący pulpit KDE5 – pisząc pulpit KDE5 mam na myśli tylko desktop, a nie cały ekosystem KDE.

Zaznaczę tylko…:
…że mój system to Ubuntu zaktualizowane do 14.10 (ostatnia wydana wersja to 14.04)…,
…że plasma next zainstalowałem z repozytoriów Projekt Neon5…,
…że Plasma Next jest CHOLERNIE NIESTABILNA, oraz POSIADA MASĘ WYCIEKÓW PAMIĘCI.
I dopiero ostatnia kompilacja dzienna pozwoliła mi uruchomić pulpit, bo wcześniejsze kompilacje posiadały błąd, który nie pozwalał na uruchomienie się desktopu.Ale już to wydanie pozwala zauważyć, co zmieni się w desktop KDE5 względem pulpitu KDE4 – o czym poniżej w tekście.

Jedno jednak mi się nasunęło, kiedy męczyłem się z plasma next: że theme które ładuje się standardowo przypomina wygląd to jak wygląda… e18. Jednak w plasma next nie popełniono błędu, aby coś zasłaniało tytuł okna na panelu.

Jak wspomniałem, plasma next jest niestabilna, posiada wiele wycieków pamięci i na obecną chwilę, NIE NADAJE SIĘ do normalnego użytku, choć wiele rzeczy już teraz działa.
Nawet na moim sprzęcie, a nie jest on taki słaby, pulpit i jego elementy potrafią tak zamulić, że przestaje cokolwiek odpowiadać, nie włącza się menu, wywołanie innego okna z panelu nie działa, a do tego wiatrak w laptopie zaczyna po chwili wyć jak najęty.
I nie byłoby z tym problemu gdyby nie fakt, że zamulanie zaczyna się już 5 -10 sek. po uruchomieniu pulpitu.

— Ważna uwaga —
Plasma next, w obecnej chwili to… takie gnome-shell, ale wykonane przez twórców KDE w oparciu o qt5. Ponieważ większość procesów związanych z plasma next niewiele zajmuje miejsca w pamięci, ale za to plasma-shell (-shell?) rozrasta się w miarę korzystania z pulpitu. Przypomina to dosłownie to co mamy w gnome-shell, gdzie to… proces gnome-shell rozrasta się, zaś dodatkowe elementy związane z działaniem g-s niewiele zajmują pamięci.

Ma to swoje plusy 🙂
Kiedy pulpit, czy jakieś jego element zaczyna zamulać, wystarczy „zabić” proces plasma-shell i uruchomić go ponownie. To tylko taka podpowiedź, jeśli ktoś postanowi pomęczyć się przy plasma next.

Panel (oryginalny rozmiar po kliknięciu w grafikę):

Kalendarz:

Powiadomienia:

Menu:

I tu dochodzimy do dość ciekawego elementu jakim są dwie opcje widoku pulpitu: albo desktop, albo folder. Różnią się one tym, że Desktop to normalny pulpit w KDE, gdzie na jego „powierzchni” możecie wrzucić np. okno z podglądem katalogów i plików np. z /home/xxx, czy z katalogu Pulpit, zaś folder to pulpit ala… pozostałe pulpity lxde, xfce, czy to co ma się w Windows.

Jednak nie to jest ciekawe. Jeśli czytasz ten tekst uważnie, to wiesz, że na początku nawiązałem do e18 odnośnie wyglądu, to teraz nawiążę także do… e18, ale w kwestii zbyt dużej ilości plików na pulpicie: opcja pulpitu Folder umożliwia „przewijanie” plików i katalogów na pulpicie jak zbyt długą stronę www, czy… tak jak robi się to właśnie w folderze.

(Arrange in: Rows – jest też opcja Column, która układa pliki i katalogi w formacie kafelki w W8, czyli poziomo, ale bez opcji przewijania (chyba)).

W panelu ustawień też pewne zmiany:

Podstawowe theme:

Rozbito efekty pulpitu i ustawieniami menadżera okien (Desktop Effects i Compositor), oraz niektóre efekty otrzymały podgląd danego efektu w postaci filmiku – jak dany efekt się prezentuje.

Jak widać pewne podstawy działają w plasma next (a może bardziej plasma-shell?), ale działa to tak tragicznie, może to tylko u mnie, że nie da się z pulpitu normalnie korzystać w codziennym życiu. Czekam za to na kolejne dzienne aktualizacje, bo widać prace posuwają się naprawdę szybko i jeszcze pewne rzeczy mogą się zmienić w ogólnym obrysie plasma next.

 

— Aktualizacja 05.05.2014 —
Panel Activities:
plasma-next

Poziome przewijanie:plasma-next

Plasma-next (plasma-shell) nadal ma pewne problemy z działaniem, ale działa dużo lepiej niż podczas pierwszego testu. Jednakże to, że wszystko działa jako tako, to obecnie nie nadaje się ten pulpit do codziennego użytku, brakuje kmix, nie działa tray(icon), albo plasma-shell potrafi się jeszcze zamulić.

Jeśli cię interesują informacje o plasma-next, to zapraszam na blog: http://desk-in-linux.blogspot.com/  gdzie będę co jakiś czas wrzucał to co zauważę nowego ze związku z kde5 (pulpit)/plasma-next 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s