Czy ktoś jeszcze pamięta zawirowania przy głosowaniu nad systemd czy upstart, w Debianie?

Kiedy wybrano systemd, przeczytałem gdzieś, że Ubuntu także będzie musiało prędzej czy później porzucić swój projekt i przejść na konkurencyjny.

Jeśli ktoś nie dokonał przeskoku ze stabilnej wersji (ubuntu 14.04), na developerską/w rozwoju (ubuntu 14.10) tydzień od pojawienia się stabilnej wersji, to skąd ma wiedzieć, że Canonical tydzień, albo 3 tygodnie od pojawienia się pierwszych aktualizacji dla nowej wersji wprowadza… systemd do systemu.

systemd (204-8ubuntu1) utopic; urgency=medium

 

* Merge with Debian unstable. Drop the systemd-services split as we want to move to systemd as pid 1 (UbuntuSpec:core-1403-systemd-transition) so that
we can start experimenting with booting Ubuntu with systemd. This does NOT yet change the default, with this upstart will still be used to bring up the system. To boot with systemd, add init=/lib/systemd/systemd to the grub menu (at boot or in /etc/default/grub GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT).

Data pojawienia się tej wersji systemd dla Ubuntu 14.10 to: 26 Apr 2014 (kwiecień).

Jeszcze dziwniejsze, że twórcy Debiana już od 2010 roku dłubali nad systemd (pierwsze wpisy w changelog odnoszące się do experimental).

Ale wracając do Ubuntu 14.10, to dzisiaj pojawiła się paczka, która wyrzuca upstart z systemu (konflikt).
systemd ubuntu 14.10
Słowa klucze to: W konflikcie i… Zastępuje.

Przy okazji trzeba usunąć paczkę ubuntu-minimal, ale w systemie pozostaje ubuntu-standard, co prawdopodobnie zostanie naprawione w najbliższym czasie.

Co nie zmienia faktu, że… upstart można całkowicie „wyrzucić” z systemu Ubuntu.
upstart - systemd ubuntu 14.10

Co do uruchamiania, to warto pamiętać o wprowadzeniu polecenia w odpowiedni plik i linijkę (instrukcja w cytacie na początku wpisu).
A jeśli chodzi o uruchamianie się systemu, to pierwszy start był z błędem, drugi już poprawny. Jądro 3.13.0-32 zawiesza się w trakcie ładowania systemu, zaś 3.16.0-6 jak napisałem, raz błąd, a za drugim razem już wszystko działa.
Może kogoś czas zainteresować. U mnie to około 51 sek., ale mam zainstalowanego antywirusa clamav (demon aktualizacji), virtualbox i chyba jeszcze jedną rzecz, które wydłużają cały proces.

Jak widać, systemd zagnieżdża się w Ubuntu, czy ktoś tego chce czy nie.
Znając Canonical, to w najnowszym wydaniu, czyli 14.10, umieszczą w swojej dystrybucji oba systemu uruchamiania, opierając się na upstart, ale dając możliwość „zastąpienia go” systemd – instrukcja w cytacie na początku wpisu.
Czy systemd jest lepszy od upstart?
Nie wiem, bo nie zagłębiałem się za bardzo w te elementy linux. Jedno jednak widzę gołym okiem, systemd ładuje się znacznie dłużej, niż upstart. ALe jeszcze wszystko może się zmienić, przecież do pojawienia się Ubuntu 14.10 jeszcze trochę czasu 🙂

2 myśli na temat “Ubuntu 14.10 na systemd stało

  1. U mnie Debian na systemd odpala się od GRUBa do ekranu logowania KDM jakieś 4-5 sekund.
    6 letni komputer (2.4GHz Quad Core, 3GB słabiutkiego RAM 533MHz) więc żaden super sprzęt.

    Nie wiem jak ci się udało taki katastrofalny czas startu. Gratulacje.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s