Ostatnio opisałem mój test elementary os 0.3, dystrybucji opartej o Ubuntu. Dzisiaj postanowiłem, że pobiorę i przetestuję inną dystrybucję opartą o Ubuntu, a jest nią Deepin 2014.

W przypadku elementary os, testując tą dystrybucję, czułem się jakoś tak… niezaskoczony, znudzony, tak testując deepin czułem się jak mały chłopczyk, zaglądający pod spódniczkę koleżance w przedszkolnej zabawie.

Zacznę od tego, że Deepin 2014 bliżej wyglądem OS X, niż elementary os 0.3.
Może Deepin 2014 nie posiada panelu u góry, jak to ma OS X ale… Kogo to obchodzi 🙂 Taki panel w deepin jest po prostu zbędny, więc go nie ma.

Lista zainstalowanych elementów i programów nawiązuje do OS X, dock także jest stylizowany na tę modłę, do tego menu podręczne na pulpicie, czy po naciśnięciu na ikonkę na liście to kopia wyglądu menu z OS X.

Jednak, tak jak napisałem, testując elementary os 0.3, nie zostałem zaskoczony, zadziwiony itp.
W przypadku Deepin 2014, jak napisałem, bawię się świetnie (i działają ikonki na pulpicie).

Menu:

Centrum instalacji aplikacji:

Deepin Games:

Posłuchasz muzyki i obejrzysz film (kodeki są już zainstalowane w standardzie):

Najfajniejsza sprawa i nowość – panel ustawień:

Elementy w standardzie: Skype, Thunderbird, hexchat, chrome google, pidgin, ponad to jest jeszcze tłumacz i libreoffice:

To samo co powyżej, ale z ukazaniem docka:

Panel ustawień może się wydawać… trudny i chaotyczny, ale taki nie jest – jest prosty i poukładany. Po skasowaniu pakietu biurowego (libreoffice), tłumacza, klienta poczty, skype, hexchat, i kilku innych rzeczy przy okazji, okazuje się, że odchudzamy system o ponad 550MB. A jest to ważne, kiedy pobierając obraz płyty musimy pobrać 1,4 GB danych. Bez tych rzeczy, które wymieniłem powyżej jak pakiet biurowy itd. .iso „ważyłoby” około 900MB lub jeszcze mniej. Dlaczego o tym wspominam? Bo elementary os 0.3 (unstable), to… niecałe 900MB jako obraz płyty. A to oznacza, że gdyby odchudzić deepin 2014, jego obraz płyty byłby chudszy od obrazu elementary os 0.3. A warto zaznaczyć, że .iso elementary os 0.3 zawiera tylko i wyłącznie podstawowe rzeczy lub rzeczy… lekkie np. midori, bez pakietu biurowego, czy komunikatorów.
W Deepin 2014 znajdziemy pidgin, kodeki są już zainstalowane więc film obejrzymy, a nawet z flash w chrome (google) nie będzie problemu, bo to też jest już zainstalowane. Tak, google chrome dostajemy, w deepin 2014, jako standardową przeglądarkę internetową.

Deepin nie jest jednak takie idealne, jak się to może wydawać.
Nie znalazłem w ustawieniach opcji zmiany wielkości docka, ani żadnych innych ustawień odnoszących się do niego. Ikonki tray to… jedna ikonka na docku, co może trochę mylić. Nie wiem dlaczego tapeta na pulpicie się nie zmienia, choć zaznaczam inną w panelu ustawień.
Poza tym, system, jak i pulpit działają sprawnie, do tego wszystko wygląda inaczej, ciekawiej, fajniej.

ps. (aktualizacja)
Zainstalowałem tą dystrybucję jako dodatkową na swoim laptopie.
Instalacja zaczyna się od podania nazwy konta i hasła. Powyżej umieszczone są przyciski odpowiadające ustawieniom klawiatury i strefy czasowej, które można bardzo łatwo pominąć. Wybór dysku pozwala tylko na… wybór partycji systemowej (gdzie ma zostać zainstalowana dystrybucja), oraz np. /home i inne systemowe, ale nic więcej. Nie można wskazać partycji nie systemowe, które miałby być montowana przy starcie dystrybucji.
Opcja UEFI czy GRUB jest bardzo słabo oznaczona  i pokazuje się tylko po włączeniu zaawansowanych ustawień!! (pod wyborem partycji), co może prowadzić do problemu jaki ja sobie zgotowałem z MBR i jego przywracaniem.
Jeśli instalując deepin 2014, tak jak ja, i nie zwrócicie uwagi na opcję wyboru: UEFI, czy GRUB – to jedyne co was ratuje to: wywołanie podczas uruchamiania laptopa listy nośników i innych opcji uruchamiania, wybór Windows 8, uruchomienie menu awaryjnego Windows 8, załadowanie terminala i wydanie polecenia: bootrec /fixMbr, które to u mnie rozwiązało problem z MBR.

ps2.
Po skasowaniu odpowiednich paczek językowych dla języka angielskiego i zainstalowanie paczek dla języka polskiego, dystrybucja zostaje nie w pełni, ale mimo wszystko spolszczona.

Reklamy

2 myśli na temat “Deepin 2014

  1. Bardzo ciekawie to wygląda i zachęca do osobistego przetestowania.

    Co prawda to nie ma szczególnego znaczenia, ale chyba nie jest spolszczone? A tak z ciekawości. Dlaczego nie podałeś linku do ściągnięcia obrazu iso?

    Polubienie

    1. Nie podaje linka, bo wystarczy wpisać nazwę w google czy inną wyszukiwarkę, i wejść na pierwszy z 3 linków od góry, aby trafić na stronę danej dystrybucji.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s