Pojawiło się nowe wydanie Firefox 32.0, które coś tam wnosi i poprawia, ale nie ma to zbytnio znaczenia na tle konkurenta, czyli chrome.
Na co dzień, już od kilku lat, korzystam z chrome i choć przeglądarka ta nie jest idealna, to spełnia swoje najważniejsze zadanie: szybko ładuje strony, a przy 40 otwartych kartach nadal działa bez zarzutu.  I mowa tutaj o stabilnym wydaniu, a nie wersji beta, czy unstable/dev.

Czy firefox ma szansę wygrać bitwę z konkurentem?
Tak, ale pod jednym warunkiem, że ktoś zdecyduje się zainstalować i korzystać z wersji night. Tylko to, rozwojowe, wydanie jest wstanie dorównać chrome, a w niektórych aspektach przewyższyć lub wyprzedzić.

firefox 35.0a1

W wersji 34.0 pojawił się nowy panel ustawień w Firefox, który ostał się na stałe.
firefox 35.0a1

Szybkość ładowania się stron w wersji 34.0a1 była porównywalna z tym co oferuje chrome, jednak pojawił się problem z oknem podglądu kodu strony, do tego w pewnym monecie strony takie jak google były źle wyświetlane.

Co nowego, na pierwszy rzut oka, można znaleźć w wersji 35.0a1?
Menadżer wyglądu przeglądarki:
firefox 35.0a1

firefox 35.0a1

Brakuje mi jednak jednej opcji, a która występuje w wersji na system Windows: możliwość ukrycia belki programu ala chrome.

Inną nowością jest… (nie wiem co to i do czego to):
firefox 35.0a1

Ale to co najważniejsze to fakt, że szybkość ładowania się treści i stron w 35.0a1 jest prawie taka sama, jak nie lepsza niż w chrome (stable). Wejście w link na jakiejś stronie to chwila, a kilka sekund później mamy załadowaną stronę. Jednak firefox nadal ma małe problemy ze stronami przeładowanymi różnego typu elementami, gdzie widać gołym okiem, jak przeglądarka próbuje to jakoś ogarnąć (czyt. szybko załadować) i dopiero po chwili zaskakuje i strona ładuje się momentalnie.

Gdyby twórcy firefox porzucili obecne wydanie i od razu wdrożyli, jako wydanie stabilne, wersję 35.0, to możecie mi wierzyć lub nie, ale wielu albo powróciło by do firefox, albo przekonało do niego. Zaś google miałoby niemały orzech do zgryzienia, aby wyjść przed nowe wydanie firefox. Ale, że cykl wydań przeglądarki od Mozilli jest jaki jest, więc wszystko się toczy swoim, dość powolnym torem. Szkoda, że konkurencja także nie śpi i nad swoimi programami też dłubie.

ps.
Wydanie 35.0a1 to niecałe 51 MB, zaś wersja stabilna: 32.0 to około 40 MB, wersja 34.0a1 osiągała wielkość 48 MB. To pokazuje, że co wydanie to coś dochodzi do przeglądarki, aby była lepsza, przy okazji puchnie ona w oczach (plik instalacyjny, pobierany ze strony mozilli).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s