Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że openSuse Factory staje się dystrybucją ciągłą, na rzecz innej wersji tej dystrybucji.

Piękna informacja, ponieważ openSuse to dystrybucja godna polecenia raczej początkującym, niż zaawansowanym prykom. Ale czy openSuse Factory ma szansę na zdobycie sobie serc użytkowników Archa lub innych dystrybucji ciągłych?

Nie.

W swoim życiu przetestowałem różne dystrybucje, jedne dziwne, inne skomplikowane, jeszcze inne psujące mi układ partycji, a innym razem takie które nie potrafiły się zainstalować z powodu błędów.

Dwa dni temu pobrałem sobie openSuse Factory.
Pierwszy problem, to to, że obraz .iso nie chciał się za żadne skarby uruchomić się z kartę pamięci, dopiero wypalenie go na płycie DVD rozwiązało ten problem. Tak wiem, że jest polecenie dd, ale ono absorbuje całą powierzchnię karty pamięci, a ja tej samej karty pamięci korzystam podczas robienia zdjęć kamerą, więc karta musi działać i tu i tu. Ale jak napisałem, obraz openSuse nie chciał się uruchomić po załadowaniu go na pamięć karty, choć inne dystrybucje nie miały z tym problemu.

Jeśli chodzi o czas uruchamiania się dystrybucji z dvd to jakiś żart – tylko tyle napiszę.

KDE jak KDE, kto zna ten wie.

Problem polega na tym, że wersja Factory openSuse jest kompletnie niedopracowana!!
Arch jest dystrybucją ciągłą, ale tam wszystko jest poukładane, a w Factory… za przeproszeniem burdel na kółkach.
opensuse factory

Umowa licencyjna dla 13.2, ale ja pobrałem wersję Factory – początek instalacji.
Tip: Klawiaturę i język ustawienia się nad tą Umową licencyjną.
A ja myślałem, że to ustawienie do tłumaczenia Umowy, a nie ustawienia dla systemu.

Dystrybucja ustawia format dysku systemowego na Btrfs, choć system nie potrafi dokonać formatowania, wypluwając błąd i wycofując się z instalacji. Formatowanie do ext4 przebiega bez problemów.

Jedyny plus to opcje grub2, które przydają się jeśli macie na laptopie UEFI, Windows 8/8.1:
opensuse factory - grub settings

Po instalacji i uruchomieniu systemu ukazuje się panel kończący instalację, oraz zakładanie nowego konta użytkownika. Problem w tym, że tworzenie nowego użytkownika robi się przed instalacją systemu na dysk!! Więc panel, który ponownie „zmusza” nas do założenia konta użytkownika… Co za syf. Oczywiście można wycofać się z tej „ponownej” procedury i przejść do pulpitu i korzystania ze systemu.

Oczywiście jak wspomniałem, KDE to KDE, a w tym przypadku pełną gębą.
Na przykład taki Amarok: masę przycisków, opcji, jakiś ikonek – A ja chciałem tylko puścić sobie jedną, może dwie piosenki. Ustawienie tego programu, przebijanie się przez jakieś opcje – Komu chce się to ogarniać?

Innym problemem jest fakt, że to, podobno, dystrybucja ciągła, ale… pobierając wersję 09.09.2014, nie ma żadnych pakietów do aktualizacji na dzień dzisiejszy (16.09.2014). To naprawdę dystrybucja ciągła?

Wspomnę o tym, że pulpit (KDE) zawiesił się raz i tylko reset X-a rozwiązał problem.

Zdziwiło mnie też to, że w bazie programów nie ma smplayer, zaś na stronie można go zainstalować bez problemu, przy pomocy systemu 1-klik, ale… pojawia się problem z instalacją.

Podsumowując, to openSuse Factory ma umowę licencyjną 13.2, niby wszystkie programy w najnowszych wersjach, możliwość instalacji xfce, lxde, gnome-shell, lub e17, ale nie zmienia to faktu, że to nie jest dystrybucja dla początkujących, ani nawet dla osób testujących. Błąd z zakładaniem konta użytkownika podczas instalowania, oraz później po uruchomieniu, potrafi zakręcić człowiekiem. A już na pewno, wiele tej dystrybucji do Archa, który wiedzie prym w gronie dystrybucji ciągłych.

ps.
Ja pobrałem wersję 09.09.2014 w dniu 15.09.2014, ponieważ innej nie było i do tego dnia system był „aktualny”. Obecnie pojawiła się aktualizacja na dzień… 15.09.2014. Jak chciałem dokonać aktualizacji pakietów po instalacji 16.09.2014, to okazało się, że nie ma niczego do aktualizowania i wszystko jest aktualne.
Widać twórcy openSuse przyjęli system aktualizowania system co 2-6 dni, co tam, że dane wersje powinny pojawić się do 24 godzin po wyjściu nowej wersji danego programu czy elementu systemu, ale takie rzeczy tylko w Archu, w openSuse Factory… czekaj na pakiet aktualizacyjny.

ps2.
Lista aktualizacji pojawia się po wydaniu w terminalu polecenie aktualizacji. Przy okazji muszę napisać, że nawet jeśłi coś skasujemy, to zostanie to PRZYWRÓCONE podczas aktualizacji, bo pakiety są powiązane ze sobą w grupy.

Reklamy

3 myśli na temat “openSuse Factory – dystrybucja ciągła

 1. Trzeba bylo doczytac. Wersja factory jest uaktualnania co pare dni snapshotami przez co przy aktualizacji nie ma problemu z zaleznosciami, a caly system jest wyrownywany do najnowszej wersji. Aktulizuje sie poleceniem zypper dup, a nie update. Jesli nie chce sie aby dany pakiet usuniety wczniej powrocil po upgrajdzie to nalezy go zalockowac.

  Polubienie

  1. Nie trzeba mi tego tłumaczyć, bo z openSuse miałem styczność kilka lat wstecznej.
   Co do lockowania pakietów, to wiem o czymś takim w opensuse, ale nie działa to tak jakbym to ja sobie życzył. Bo blokując pakiet, blokuję też jego zależności, które ja chciałbym wyrzucić z systemu, to uważam że są mi nie potrzebne.

   Polubienie

 2. „Widać twórcy openSuse przyjęli system aktualizowania system co 2-6 dni, co tam, że dane wersje powinny pojawić się do 24 godzin po wyjściu nowej wersji danego programu czy elementu systemu, ale takie rzeczy tylko w Archu, w openSuse Factory… czekaj na pakiet aktualizacyjny.”

  W opensuse jest zautomatyzowant system openqa przez co wszystkie pakiety musza przejsc przez rozne scenariusze testowania i dopiero potem trafiaja do factory, a nie na zywca bo nowa wersja pojawila sie w upstreamie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s