Nie będzie Windows 9, a tylko (i aż) Windows 10.

Informacja już obiegła świat, że Windows 10 będzie posiadać „Menu Start”, oraz wyzbędzie się widoku Metro/Kafelków na pełnym ekranie. Gdzieś tam też przeczytałem, że osoby posiadające Windows 8/8.1 otrzymają możliwość aktualizacji systemu do kolejnego wydania… całkiem za darmo.
Dlaczego Windows 7 może nie otrzymać możliwości aktualizacji za darmo do Windows 10?
To proste. Windows 10 będzie, tak jak Windows 8, opierać się o UEFI, a nie BIOS, co za tym idzie, Windows 10 nie będzie bazować na MBR, tak jak to robi „siódemka”.
Oznacza to, że aby posiadać nowy system trzeba go od podstaw zainstalować, a nie „aktualizować”.
Sam Microsoft to zaznacza:

>> Czy mogę przywrócić stary system operacyjny?

Jeśli na komputerze był pierwotnie zainstalowany system Windows 8, możesz spróbować przywrócić system Windows 8 za pomocą funkcji odświeżania komputera. Nie wpłynie to na pliki osobiste, ale aplikacje niezainstalowane fabrycznie na komputerze trzeba będzie zainstalować ponownie. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Jak odświeżyć komputer, zresetować jego ustawienia do stanu początkowego albo przywrócić go do wcześniejszego stanu.

Jeśli na komputerze był zainstalowany system Windows 7, Windows Vista lub Windows XP, trzeba będzie ponownie zainstalować poprzednią wersję systemu Windows za pomocą nośnika odzyskiwania lub instalacyjnego otrzymanego wraz z komputerem (na ogół dysk DVD).

Jeśli nie masz takiego nośnika, możesz go utworzyć przed przeprowadzeniem aktualizacji za pomocą oprogramowania dostarczonego przez producenta komputera z partycji odzyskiwania. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z sekcją pomocy w witrynie producenta komputera. Po zainstalowaniu systemu Windows 8.1 nie będzie można użyć partycji odzyskiwania na komputerze, aby przywrócić poprzednią wersję systemu Windows.

Źródło: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/upgrade-to-windows-8

Jak widać, dokonując „aktualizacji” z poprzednich wersji Windows (XP, Vista, 7) do Windows 8/8.1 stary system jest kasowany, a na jego miejsce instalowany jest nowy. I nie ma możliwości cofnięcia tej decyzji, jak tylko ponowna instalacja starszej wersji z fizycznego nośnika, jeśli ta nowsza (Windows 8/8.1) komuś nie przypadła do gustu.
Oczywiście pojawiły się już narzędzia, które umożliwiają dokonanie kopi systemu, aby później ją przywrócić, ale nie zmiana to faktu, że Windows 7 i poprzednie wydania to co innego, niż Windows 8, z UEFI, brakiem typowego BIOSu, czy wycofaniem się z MBR.

Wracając jednak do Windows 10…
To nie dziwi mnie informacja o wycofaniu się z pomysłu kafelków i wdrożenie ich w formie „skróconej” w menu start.

Jednak największą nowością, moim zdaniem, w „dziesiątce” będą… wirtualne pulpity. Tak jest, element który gości w systemach linux od kilkunastu już lat, dopiero teraz zostanie skopiowany do systemu Windows.

Widać ewidentnie, że Microsoft przyjrzał się dokładnie i OSX, i pulpitom linux, i postanowił w oparciu o trzon Windows 8 zbudować coś nowego, innego i przyciągającego nowego, jak i starego użytkownika komputera.

Jednak nie mogę się zgodzić z tym, aby to Microsoft stworzył całkiem nowy system, ponieważ tak nie jest.
Jedynie co się zmieni w odniesieniu do Windows 8/8.1, to to, że w wydaniu 10 aplikacje kafelkowe nie będą działać w obrębie kafelek, jak i też nie będą tworzyć coś na zasadzie własnej powłoki, ale wszystko będzie się odbywać na pulpicie, tak jak dawniej. To był właśnie minus aplikacji kafelkowych w Windows 8/8.1, że uruchamiając je, operowaliśmy tylko w ich obrębie. Można było wycofać się do listy kafelek, albo pulpitu, ale wracając do aplikacji kafelkowej, nie można było użyć np. 3 innych aplikacji kafelkowych w obrębie jednego ekranu, a najprościej pisząc: wchodzicie do map, nie macie dostępu do aplikacji fitness, albo pogody, chyba że użyjemy bocznego panelu, ale jest to mało intuicyjne i wygodne,  oraz nie każdy pamięta o tej opcji/funkcji.

Windows 8 był niewypałem, podobnie jak i aktualizacja 8.1, która w żaden sposób nie pomogła „ósemce” wejść na salony. Powód jest prosty, Windows 8 miał zmienić branżę i dostosować się jednocześnie do nowych trendów, jednak te trendy poszły w inną stronę, a system poniósł porażkę. Oczywiście chodzi o ekrany dotykowe w tabletach, oraz mizerna ilość laptopów/netbooków z tymi że ekranami. Nie wypaliło? Nie wypaliło.
Ale z drugiej strony, Microsoft wykorzystał porażkę „ósemki”, aby dać sobie czas przebudować, przetworzyć i przekonstruować aplikacje kafelkowe tak, aby nie działały jako pełnoekranowe usługi, ale stały się jeszcze bardziej integralną częścią systemu, w postaci „normalnych” programów.

Windows 10 będzie dużo lepszy od 8/8.1, co do tego nie ma cienia wątpliwości. Jednak warto spojrzeć w kontekście „dziesiątki” przez pryzmat pulpitów na systemie linux. Gnome-shell nadal uparcie trzyma się wyglądu desktop-tablet. Jego twórcy ani myślą zmieniać tej koncepcji, choć nie sprawdza się ona, a nawet taki Microsoft wycofuje się z tej koncepcji, jakoby jeden przycisk odnosił nas do listy aplikacji. Nadal żaden producent nie zainteresował się gnome-shell na tablety, mimo że twórcy utworzyli portal z dodatkami.
Podobnie jest z KDE, które zamiast się odchudzać, upraszczać i odnawiać, nadal celuje w edycję najdrobniejszych szczegółów, których początkujący użytkownicy nie ogarną.
Nawet Canonical próbuje coś działać z Unity, ale… ile można, oraz jak długo. Można traktować użytkownika jak idiotę, ale ten idiota kiedyś się wyedukuje i zaczynie zauważać, że Unity jest mocno ograniczone i co wtedy?

W przyszłym roku Windows 10 pojawi się na pułkach sklepowych, zaprezentuje rzeczy, o których próżno może marzyć np. takie Ubuntu – połączenie pulpitów i aplikacji w jednym, ale mimo wszystko osobnym systemie, oraz uruchamianie aplikacji „mobilnych”/kafelkowych nie na pełnym ekranie jak na tablecie, ale okienkowo, jak normalny program – a co od dawna próbuje zrobić Canonical.


(powyżej opcja rozmieszczania aplikacji, przy wykorzystaniu optymalnie miejsca na ekranie)

Konkurencja nie stoi w miejscu, jak się to może wydawać użytkownikom linux, a nadchodzący Windows 10 prezentuje się na tle 7 i 8/8.1 naprawdę dobrze. A jak prezentuje się Windows 10 na tle linux? A czy coś się zmieniło tak bardzo w świecie linux na przełomie 2 lat?

Reklamy

5 myśli na temat “Windows 10 – nowy Start?

 1. Mało mnie to obchodzi, co robi Microsoft. Ja zaaprobowałem w pełni linuxa Minta, choć dziś przeżyłem lekkie rozczarowanie, gdy po zalogowaniu do mBanku chciałem porozmawiać online z konsultantem i – o ile nie ma problemu w przypadku Windowsa – otrzymałem komunikat, że bank nie wspiera tego systemu, a konkretnie nie wykrył mikrofonu w notebooku, choć go mam i normalnie działa. Myślę, że użytkownicy linuxa (a może jego aktywni twórcy) powinny w większym stopniu naciskać na banki, by jednak nie lekceważyły linuxa. Poza tym skoro jest on tak bezpieczny (w porównaniu z Windowsem), to banki powinny wręcz preferować ten system.

  Polubienie

  1. A mnie jednak obchodzi 🙂
   Co do mBanku, to właśnie użytkownicy powinny zgłaszać błędy (zrobiłeś to?) danym instytucjom, a nie twórcy. Bo to użytkownicy są konsumentami np. banków w Polsce, a nie twórcy Mint, albo Ubuntu.
   Co do bezpieczeństwa, to wiele osób nie ma o nim pojęcie i nie jest świadome tego, co oznacza kradzież czyiś haseł, danych, czy nawet informacji o kimś.
   I czy ty mając firmę też produkowałbyś jedną rzecz, którą kupuje 5 osób na miesiąc, gdy inne urządzenia kupuje w tym samym miesiącu 1000, albo 10.000 osób?

   Polubienie

   1. Naturalnie, że powiedziałem konsultantce (po zalogowaniu się na Windows), co o tym myślę. Padła odpowiedź taka jak zwykle w takich wypadkach: „W przyszłości możliwe, że nasza aplikacja będzie miała także wsparcie dla Linuxa.” Co oznacza grzeczne: „Odczep się Pan”.

    Polubienie

 2. Jak dla mnie niestety Windows 10 jest przejawem stagnacji Microsoftu.
  Pojawiło się nowe menu start i wirtualne pulpity… jak dla mnie to zdecydowanie za mało… Zespół KDE potrafi wprowadzić więcej w ciągu pół roku… Zmian pod maską także jakby nie widać…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s