Ubuntu 14.10 pojawi się lada dzień już oficjalnie. Oczywiście „w środku” zobaczymy: nowe jądro, aktualizację tego co zainstalowane w systemie, unity7, możliwość uruchamiania systemu przy pomocy systemd, i chyba to wszystko.

Nie liczcie na to, że wszystko będzie działać, kiedy uruchomicie system wykorzystując systemd, bo to tylko opcja do testowania, ale dostępna opcja.

Muszę przyznać, że liczyłem na więcej, ale okazuje się, że to wydanie może być jeszcze bardziej bezpłciowe niż to poprzednie (14.04).
Nie oszukujmy się, ale wciąż to samo Unity7 bez poważnych zmian, nowych opcji, czy ciekawych funkcji, to dock z boku, z panelem u góry (nie do ruszenia). Żenująco słabo. Zaczyna być jeszcze słabiej, gdy spojrzy się na nowe Ubuntu z perspektywy nadchodzącego Windows 10, który wprowadza aplikacje mobilne/kafelkowe jako normalne programy.

To oznacza tylko jedno, że jeśli Canonical nie porzuci prac nad Unity7 i compiz, i nie skupi się tylko i wyłącznie na unity8, mir, czy tym co oni tam jeszcze swojego tworzą, pojawienie się Windows 10 może przyćmić wydania 15.xx, już nie wspominając o wydaniach 16.xx. Bo nie wierzę w to, że Microsoft nie rozpocznie intensywnej akcji promocyjnej. A rozpocznie, bo konkurentem jest Apple i jego OSX, oraz iOS, a nie linux.

Bo Unity 8 nie działa za dobrze, do tego za wiele nie podziałamy w jego obrębie. Mir, podobno, konkurent wayland… Ale czy ten mir działa? Jeśli chodzi o Wayland to można już go sprawdzić w przypadku np. KDE, E17, czy gnome-shell, że to jako tako działa, ale mir. Po co była ta nagonka i stawianie przeciwko sobie wayland i mir? PR i marketing, czy może przechwałki i głupie zagrywki?

Przeczytałem gdzieś, na jakimś blogu, kogoś tam, że unity8 ma pojawić się w Ubuntu dopiero w wydaniu… 16.04, ale najbardziej prawdopodobne to wydanie 16.10. Oznacza to około półtora roku do 2 lat czekania.
Wiecie gdzie jest problem?
Jeśli Canonical chce powalczyć z głównymi konkurentami o rynek mobilny i komputerów, to powinno posiadać na dzień dzisiejszy, nie za dwa lata, czy ponad rok, ale dzień dzisiejszy, w pełni działającą i w miarę funkcjonalną wersję Unity8. Napiszę więcej, że Canonical powinno już w wersji 14.10 pozwolić wybrać, czy ktoś chce używać wydanie 7, działającego i stabilnego, czy może 8, niestabilnej, ale z nowościami.

Wszystko przez to, że rynek się zmienia w szybkim tempie. HP prawdopodobnie zarzuci produkcję komputerów (laptopów), na rzecz chińskiego producenta, czyli Lenovo, które już obecnie jest liderem w tej materii. Wiele producentów widząc spadki sprzedażowe laptopów, netbooków i komputerów stacjonarnych, będzie wycofywać się z rynku światowego.

Takie mam zdanie na temat przyszłości Ubuntu, jego wersji mobilnej, oraz unity8, czy nawet wydania 9. Moim zdaniem Canonical zgubnie dłubie nad unity7, ale to tylko moje zdanie. Uważam także, że Canonical za powoli wprowadza do systemu nowości, czy potrzebne zmiany. System linux przespał rewolucję mobilną, ale ma szansę to nadrobić, bo jest najbardziej elastyczny. Ale jeśli się tego nie zrobi, to linux stanie się tylko i wyłącznie systemem marginalnym, którego używać będą pojedyncze jednostki.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Ubuntu 14.10 na dniach, ale przede wszystkim o przyszłości

  1. Od kilku dni testuję Win 10. Jest bardzo dobry, mimo że to zaledwie wersja techniczna. Działa już teraz stabilnie i bez problemów. Podoba mi się także wizualnie.

    Zaczynam zmieniać zdanie na temat Linuksa z entuzjastycznego na bardziej umiarkowany. Autor artykułu ma rację. Przyznaję to z pewnym smutkiem. Co więcej. Wygląda na to, że chyba kupię wersję finalną Win 10 (o ile cena będzie niska) w przyszłym roku i będę używał Linuksa tylko jako system rezerwowy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s