Gdyby ktoś nie pamiętał, albo nie wiedział, co to za program i do czego on, to napiszę: openshot to nieliniowy edytor filmów na system linux. Od kilku lat jakby martwy i nierozwijany, ale użyteczny i posiadający jedną niezwykłą opcję: tworzenie ustalonych animacji napisów 3D (przy wykorzystaniu Blendera).

Od kilku lat, podobno, jest jednak pisany od podstaw (czyli od nowa). Zorganizowana została zbiórka pieniędzy na kickstarter-ze, aby powstała wersja na wszystkie większe systemy operacyjne, a nie tylko na system linux, czyli Windows i OSX.

Jaki problem był z openshot tak ogólnie, że nie wywoływał, u mnie, euforii?
Na system linux jest kilka programów do edycji filmów, czy materiałów video. Jedne lepsze, a inne gorsze, ale spełniają swoją funkcję. Tak samo było i jest nadal z openshot (bo wersja 2.0 jeszcze się oficjalnie nie ukazała), program spełnia swoje podstawowe założenia, ale… poza animacjami napisów 3D, nie oferuje niczego ponad to, co mają inne programy. Kdenlive to dobry program gdzie znajdziemy masę ciekawych efektów, czy obecnie shotcut, którego nowe wersje pojawiają się co miesiąc, z nowymi opcjami, poprawkami, czy efektami. O pitivi nie wspomniałem, bo to dla mnie program nieskończony i w fazie alpha, niż coś stabilnego i wartego uwagi.

Uważam, że jedynie użytkownicy Windows mogą się cieszyć, iż otrzymają darmowy program do edycji filmów, który pozwoli tworzyć bardziej efektowniejsze materiały, niż podstawowy edytor od Microsoftu.

Ale… jeśli wersja 2.0 otrzyma ciekawe i nigdzie indziej niespotykane opcje, efekty to może będzie warto zainteresować się openshot ponownie 🙂

Źródło: kickstarter

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s