Z Ubuntu jest jeden problem, kiedy pojawia się oficjalnie, nie jest… najnowsze. Oczywiście winę ponosi za to proces aktualizacji i wstrzymania aktualizacji, aby dopieścić to co udało się odnowić, ale mimo wszystko…

Co tak naprawdę uświadczy się w Ubuntu 15.10?
Stare/ulepszone Unity7?
Nowe jądro.
Nowa mesa (11.0 – Ubuntu bazuje na llvm3.6, Debian na llvm3.7)
Odświeżone sterowniki (choć wielkich zmian tu nie ma).
Odświeżone pakiety mir, unity8 itp.

Nowością może tu być, działające Unity8 (jeśli sobie je sami zainstalujecie). Choć nie wiem, czy i tutaj nie pojawią się problemy. Nie łudźcie się. Unity8 to żadna rewelacja, czy rewolucja. To jedynie kod, który ma w jakiś tam sposób pokazać, że mir i Unity8 dają się uruchomić na zwykłym komputerze. Warto poczekać na wersję, która pojawi się w U16.04, ponieważ dopiero w przyszłym roku Unity8, mir itd. staną się kodem na tyle dojrzałym (mam nadzieję), aby go połowicznie, czy całkowicie wdrożyć do Ubuntu.

Muszę zaznaczyć, że Ubuntu 15.10 może być pewnym szokiem dla wielu, ponieważ odcina się ono od wszystkich poprzednich wydań. Chodzi oczywiście o gcc5. Ubuntu 15.04 i starsze bazuje na gcc4, a 15.10 na gcc5. Praktycznie wszystkie paczki w 15.10 zostały skompilowane i przygotowane pod gcc5. Oznacza to, że aby posiadać najnowszą wersję systemu, trzeba się wyzbyć wszystkiego co jest powiązane z gcc4, instalując osobne pakiety (zamienniki), albo aktualizując dane pakiety do najnowszej wersji. Wprowadza to pewien problem, ponieważ programy posiadające zależność względem gcc4 (U15.04) nie będą mogły być instalowane na ubuntu 15.10, bo pojawią się konflikty zależności, które pociągną za sobą obowiązek skasowania znacznych ilości paczek, jak nie całego systemu Ubuntu – działa to także w drugą stronę. Nie ma też co liczyć, że Mint, czy inny klon rozwiąże ten problem, bo oznaczało by to: albo pozostanie przez bardzo długi czas na wydaniu 14.04/15.04, albo kompilowaniu wszystkich pakietów Ubuntu przez twórców klona i tworzenie swojej, w pewnym sensie, autorskiej dystrybucji.

Oczywiście możesz się jarać paskami przewijania w Unity7, które zostaną oparte o „technologię” gnome… ale czy to takie ciekawe i ekscytujące, jeśli większość osób nie znosi i podobno nie używa Unity7?

Czy aktualizować do 15.10, czy nie?
Odpowiedź powinna być oczywista: tak.
Jeśli nie chcesz mieć problemów później np. podczas aktualizacji do 16.04, to radzę dokonać aktualizacji – oczywiście nie musisz się sugerować moją odpowiedzią. Ubuntu 15.10 może nie wprowadza zbyt wiele nowości, czy świeżości, ale aktualizacja pozwoli uniknąć problemów z wersjami programów, zależnościami, czy elementami instalowanymi z launchpad, gdzie program dla 15.04 wykaże błąd zależności potrzebnych do działania i obowiązek skasowania pewnych pakietów potrzebnych innym programom, co da taki efekt… że z instalacji nici.
Możesz oczywiście czekać z aktualizacją, ale pamiętaj, że jeśli w launchpad, lub dla ubuntu 15.10/16.04 pojawi się najnowsze wydanie danego programy, to będziesz mógł zapomnieć o zainstalowaniu tej wersji ręcznie, bez instalacji, czy dokonania aktualizacji systemu do najnowszej wersji.

Reklamy

2 myśli na temat “Ubuntu 15.10 – nowe, stare, czy aktualne?

 1. A czy znasz może jakiś program do kamerek pod Linux. Który jest podobny do manycam webcammax który daje możliwość na czatach pokazywanie obrazków? Programy typu WebCamStudio i VokoScreen nie maja takich opcji, a ten wxcam nie da się zainstalować brakuje pakietu, którego już nie ma.
  wxcam zależy od libmjpegtools-1.9 (>= 1:1.9.0); jednakże:
  Pakiet libmjpegtools-1.9 nie jest zainstalowany.

  Polubienie

  1. Nie spotkałem się z takim programem. Zastanawiam się, czy linux ma jakikolwiek program do pokazywania obrazu z kamerki na czacie. Jedynie stream/live, ale tak to raczej nie ma takiej możliwości.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s