myInfo

…to zbiór informacji ze świata linux, które zauważyłem, zainteresowały mnie, lub są o elemencie który mnie interesuje albo go obserwuję.

Ubuntu 16.04.
Otrzyma aktualizację qt5 z 5.4.2 do 5.5.1 (na razie dopiero w repo – proposed). Obecnie jądro to 4.3, ale na 99% w systemie zagości 4.4.
Powyższe informacje są ważne, ponieważ np. KDE5 (unstable) nie da się zainstalować z repo kubuntu, jeśli system nie posiada zainstalowanego qt5 w wersji 5.5.1. Inną sprawą jest fakt, że po zainstalowaniu jądra w wersji 4.3 mój laptop zaczął się wreszcie… wyłączać, czego nie potrafił wcześniej i trzeba było robić to ręcznie (przytrzymując przycisk uruchamiania).

enlightenment – pojawił się w wersji 20 (e20). Istotnych zmian jest kilka, co nie zmienia faktu, że nadal enlightenment odstaje delikatnie od konkurentów i niewiadome jest, ile osób używa tego pulpitu.
KDE Plasma 5– wreszcie działa trayicon tak jak należy, czyli pokazują się w nim ikonki programów także gtk.
Unity8 – prace trwają, choć wszystko dzieje się za powoli. „Pulpit” otrzymał zmianę w górnym panelu, który wykazuje fizyczny opór. Aplikacja do aparatu nie posiada już górnego czarnego paska, ale za to uruchamia się na pełnym ekranie i nie można wydostać się z niej.

shotcut – zaczyna powoli zjadać własny ogon. Program do edycji filmów w ostatnio wydanej wersji (15.12.03) zawiera jedynie dwie zmiany. Program nadal potrafi się zawiesić, wyłączyć lub ma pewne humory. Programowi brakuje też większej ilości efektów. Ciekawe co w wersji 16.01?
openshot-qt – działa, tzn. uruchamia się. Bo tyle mogę napisać. Program nie przyjmuje żadnego rodzaju pliku, dlatego nie mogę sprawdzić pełnego jego działania. Rozwój programu także przebiega dość… ślamazarnie.
pitivi – wychodzi w wersji 0.95. Podobno ma być lepiej…

claws-mail – w wersji 3.13.0 wyrzucił z programu język Polski. Więc jeśli korzystasz z tego programy pocztowego i jesteś Polakiem, to pozostaje ci zastosować pewien fortel z instalacją nowej wersji dla Debiana (Ubuntu posiada wersję 3.12)  i skopiować do systemu wersję językową (Polski) z wersji 3.12.
tor-browser – przeglądarka internetowa oparta o Firefox 38 z zainstalowanymi i wmontowanym tor-em. Oznacza to w miarę możliwości anonimowe przeglądanie internetu, ponieważ każde połączenie z daną stroną to inny węzeł łańcuszka proxy, przez który się łączymy i przeglądamy strony.
tor-messenger – komunikator nastawiony na bezpieczne i szyfrowane połączenie.

Kompilowanie programów.
Zaczynam pewne programy kompilować pod Ubuntu, aby móc z nich korzystać w najnowszej wersji. Tyczy się to np. liferea.
Tyczy się też Arch linux, gdzie pewne elementy to kompilowane rzeczy, a nie te w repo dystrybucji.

To chyba tyle obecnie… 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s