Ostatnio nie wiele mnie zachwyca, czy ujmuje w temacie linux.

Ale o kilku sprawach chciałbym napisać.

Pierwsza to kwestia Ubuntu z innym jądrem niż linux. Tak, jest takie Ubuntu
(https://sourceforge.net/projects/ubuntubsd/).

I niby to nic nowego, przecież Debian posiada różne wersje siebie z różnymi jądrami. Ale zaciekawiło mnie to dlatego, bo nie podejrzewałem, aby ktoś zdecydował się na takowe połączenie – Ubuntu i jądro freebsd. I nie, nie zdecydowałem się na testy tej dystrybucji/systemu… jeszcze. Systemy z końcówką (przeważnie) BSD nie przejawiają lepszych osiągów w porównaniu do systemu linux w różnych testach:
(wykres poniżej — im dłuższy słupek, tym lepiej)
linux vs bsd

bsd vs linux(wykres powyżej – im mniejszy słupek, tym lepiej)

Ale już testy porównawcze Ubuntu i pc-bsd z 2011 roku (tak wiem, trochę mało aktualne, a co zrobić) wykazują, że pc-bsd ma lepsze wyniki w kwestii ilości klatek w grach niż Ubuntu:
(im dłuższy pasek – tym lepiej)
bsd vs linux - game

linux vs bsd - game Źródło – rzuty wszystkich wykresów (testów) pochodzą ze stronyhttp://www.phoronix.com/

Więc może Ubuntu z jądrem freeBSD to nie taki głupi pomysł?
tylko czy takie Ubuntu, z innym jądrem to nadal… Ubuntu? Podobnie z Debianem? Przecież to nie elementy świadczą o tożsamości, ale jądro 😉

Kolejną kwestią jest Fedora, a raczej fakt, iż wydanie 25 będzie uruchamiać się standardowo przy wykorzystaniu wayland. Oczywiście będzie opcja przejścia na serwer X, jeśli pojawią się błędy, ale sam fakt o czymś świadczy. Rozumiem, że Fedora nadal pozostaje polem do eksperymentów dla Red Hat, ale mimo wszystko nie chciałbym być królikiem doświadczalnym dla firmy, która uważa, że system linux w formie desktop (dla zwykłego użytkownika urządzenia) to głupota, czy coś niepotrzebnego.
Źródło: http://www.phoronix.com/

Przetestować mogę, ale nie przekona mnie to do tej dystrybucji, chyba że zmieni się panel instalacji i forma partycjonowania.

2 myśli na temat “Ubuntu z innym jądrem, Fedora bez X-a

 1. Ubuntu już istnieje wiele lat. Zastanawiam się dlaczego jego rozwój nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami i pragnieniami użytkowników. Dlaczego brak śmiałych rozwiązań graficznych i plastycznych? Czy ta dystrybucja to taka sztuka dla sztuki? Czy zasadnicze zmiany są hamowane brakiem nakładów i możliwości finansowych twórców i projektantów? Oczywiście, że wiele rzeczy można zrobić samemu, ale to dla pasjonatów, którzy mają umiejętności, a przede wszystkim czas.

  Polubienie

  1. Zacząć trzeba od tego, że Canonical tworzy Ubuntu, a Fedorę – Red Hat. Red Hat to potentat w temacie serwerów i zarabianie na tym biznesie. Canonical to firma tworzona i finansowana przez założyciela. Ale jak to bywa w życiu, kiedy coś zakładasz, to chciałbyś aby ci nikt nie narzucał niczego, oraz nie zmuszał do jakiś rozwiązań. I chciałbyś też, aby to co tworzysz jakoś, choćby w niewielkim stopniu zarobiło na siebie. Trzeba też mieć na uwadze trendy na świecie czy w innych systemach. Ubuntu startowało kiedy świat i użytkownicy komputerów byli inni. Obecnie świat się zmienił, a komputery zostały zastąpione tabletami, komórkami, zegarkami, czy laptopami. Aby utrzymać jednolitość na większości urządzeniach, trzeba ją także utrzymywać na desktop.

   Nie bronię nikogo, ale staram się zrozumieć , dlaczego jest tak a nie inaczej. Jako użytkownicy nie patrzymy na to z perspektywy iż trzeba opłacić czynszu za oddział firmy, pracowników (pensje), wsparcie techniczne (pensje), serwery i miejsce na paczki, czy dane użytkowników – launchpad (opłata) itp. Canonical chce, aby ich dystrybucja (system) był inny niż inne, bo w innym przypadku czym by się różnił od innych? A rozwój graficzny, czy plastyczny… coś trzeba poświęcić. Wszystkiego samemu ogarnąć się nie da, bo to nie Windows, czy OSX gdzie budżety większe, a do tego na systemie desktop się nie zarabia w świecie linux.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s