Trzeba najpierw napisać jakie procesory są 64 bit 🙂 to:
Intel
## Pentium Dual core (2 rdzenie, różnica miedzy Core 2 Duo: mniejszy cache przydzielony na jeden rdzeń. To po prostu core 2 Duo dla biedaków) >> 64 bit
## Intel Core 2 Duo (2 rdzenie) >> 64bit
## Intel Core i7 >> 64 bit
## Pentium D (2 procesory połączone ze sobą, takie „niby” dwa rdzenie ;). Został zastąpiony później przez Core 2 Duo) >> 64 bit
—–
Nie mylić się, bo:
## Core Duo (2 rdzenie) – to 32 bit, Intel nie wprowadził w nim obsługi poleceń 64 bit
=========
AMD procesory 64 bit:
## Athlon 64, Athlon X2
## Sempron Manila, Sempron Sargas, Sempron Sparta
## Phenom
====================
Nie mam zamiaru już odpowiadać na komentarze. Osoby mające systemy i procesory 64 bit, obecnie już dwu rdzeniowe, ponieważ Intel zastąpił starą technologię nową, wiedzą w czym rzecz i o co chodzi. Osoby zastanawiające się nad przejściem na system 64 bit, niech czytają dalej. Jest to tekst przeznaczony raczej dla osób posiadających laptopa, kupionego minimum w 2007 roku, jak też osób mających minimalną wiedzę na temat procesorów, ich technologi, oraz to jaki obecnie sprzęt jest sprzedawany w sklepach.
Muszę też zaznaczyć że posiadam system 64 bit, i nie ma takiej możliwości, aby zainstalować dystrybucję linux-a 64 bit, na procesorze 32 bit. Nie jest to możliwe 🙂
———————–
Dlaczego chce o tym napisać, bo sytuacja się nie zmienia.

U mnie początek, wiadomo, 32 bit, człowiek się bał x86_64 jak ognia, no bo problemy, czytał, słyszał, był straszony przez innych.

Ludzie dopiero zaczynają przechodzić na tą architekturę: 64 bit, ponieważ ich procesor ją obsłuży, ale czy wykorzystają??

Nie łudźmy się 😦 system 32 i 64 działają tak samo, a nawet można czasami mieć wrażenie że 32bit, lepiej jest zoptymalizowany. Choć system 64bit powinien zaprzęgać drugi rdzeń więc szybkość, działanie, użytkowanie powinno być lepsze, szybsze, wydajniejsze – ale tak nie jest .

Różnica w działaniu jest mała, i tylko gdzie nie gdzie odczuwalna, ale tak – zapomnij o przyspieszeniu rzędu 50% na całym systemie i programach.

Tak, szybciej jest, jak coś konwertujemy, przerabiamy film, albo bawimy się edytorem grafiki 3D, ale dla szarego użytkowania to mała różnica w wykorzystaniu optymalnie dwóch rdzeni.

Tak naprawdę wiele aplikacji nadal działa lepiej na 32 bit, a nie które trzeba emulować. W linux nie ma z tym problemu, paczki same zostaną zaproponowane i ściągnięte, nie wiem jak to jest w innych systemach.

Siedzę na Ubuntu x86_64 od mniej niż roku i odkryłem, że niektóre paczki są nowsze pod wersję systemu: 32, a ja siedzą na starszej z jakimiś błędami.

Moim zdaniem,

to 64 bit byłby szybszy, ale programiści boją się go optymalizować, bo podniesie się ryk a co z 32 bit. Prawda jest taka, jak z konsolami: jest poprzednia generacja i obecna generacja: optymalizuje się tą, która jest przyszłościowa, ją się rozwija i daje wsparcia i powoli odchodzi  się  od konsol poprzedniej generacji i wydaje coraz mniej gier, a rozwija się i produkuje się na obecną generację, choć poprzedników jest 50 % więcej.

Z komputerami jest inaczej: nadal tworzy się więcej i bardziej dla struktury 32 bit, tak jak to się robi dotychczas, a 64 bit tworzy się do poziomu wersji 32, aby nadać tylko taką samą funkcjonalność, a że nie wiele mocy się zostawia lub idzie jak para z gwizdka w powietrze, co kogo to obchodzi, ważne że wersje szybkością i funkcjonalnością są takie same. Przecież jeśli mój laptop z 2 rdzeniami, umie wyciągnąć więcej, to dlaczego tworzący system, programy, nie pozwolą mu tego zrobić.

Powinno zacząć funkcjonować coś takiego:

wersja 32 podstawowa, wersja 64 bit, szybciej, więcej, bardziej, lepiej – dlaczego?? Bo to zostanie uciągnięte przez ram i rdzenie. wykorzystane, czy to moja wina że procesor jedno rdzeniowy tego nie zrobi. Dlaczego nie robi się programów, które wykorzystają moc w 2 rdzeniach i jeszcze mocy zostanie na więcej?? Ale prawda jest taka: więcej jest systemów 32 bit i to one nadal rządzą, a 64bit – może kiedyś, tylko szkoda że nie dziś.

i taka dygresja:

Gdzieś na forum, ktoś miał problem natury: bo kupiłem taką rzecz i mi nie działa na Ubuntu, próbowałem wszystkiego i nie działa. I mu doradzają:) W połowie wątku, ten ktoś pisze że ma wersję 64 bit systemu. Kolejny post jest jedno znaczny: jak masz 64 bit, to martw się sam, mi ci nie pomożemy, bo to inny system. WDF – jak nie ma rozwiązania na 64 bit?? A na 32 jest.

Tu widać problem, że tak naprawdę, 64 bit, to wielki problem, niż pożytek i nadal nie robi się nic, aby zaczęto widzieć różnice w codziennym użytkowaniu, miedzy wersjami systemu 32 a 64 bit, no bo przecież po coś jest, ten drugi rdzeń…

Dziwne że w samochodach dodanie czegoś razy dwa, podnosi: szybkość, moc, osiągi, a w systemach: jest jak jest, 64 bit na równi z 32 bit, choć 64 = 2×32, a osiągi rzędu 10% w różnicy działania, hmmm czy my mówimy o jednym czy dwóch rdzeniach??

=== Update ===

Nie ma co się łudzić, 64 bit nie przewyższa 32 swoim drugim rdzeniem. Dowodem są testy przeprowadzone przez innych specjalistów: Phoronix.

A o to przykłady:
OpenArena (gra) – NIE MA RÓŻNICY !!!!!
Silniki Graficzne – RÓŻNICA O TYLKO KILKA PUNKTÓW !!
O reszcie nie wspomne…

Od dawna wiadomo że 64 bit radzi sobie lepiej z programami i obróbką grafiki, konwerterami i obsługą serwerowych aplikacji, ale po co mi to w codziennym użytkowaniu ?? Właśnie po nic:( A właśnie w tym aspekcie powinna, już dawno, nastąpić przepaść między 64 a 32 bit i jednym rdzeniem a dwoma 🙂

CAŁY TEST
Komentarze zostały wyłączone z jednego powodu, nie chce tłumaczyć nikomu kto nie przesiedział nawet roku na 32 bit, i nie przesiedział roku na 64 bit, a później nie przesiadł się znowu na 32 bit, że różnic wielkich nie ma!!!

–update–
test visty: 32 vs 64 bit

25 myśli na temat “64 bit vs 32 bit – linux, windows

  1. „Choć system 64bit powinien zaprzęgać drugi rdzeń więc szybkość, działanie, użytkowanie powinno być lepsze, szybsze, wydajniejsze – ale tak nie”
    To nie ma chyba nic wspolnego z wielowatkowoscia. 32bit Os ( jesli jest multiwatkowy) uzywa zarowno 2,4 lub 8 rdzeni processora. 8 rdzeni-i7 4 fizyczne plus hyperthread.

    Najwieksza i najwazniejsza roznica miedzy 32 i 64 bit OS to jest o wiele wieksza liczba adr pamieci.
    Mozna wtedy, o ile chipset i plyta glowna na to zezwala zainstalowac wiecej niz 4 GB.

    Polubienie

  2. niby tak, ale co z tego jak to powinno jednak skutkowac prędkością, a nie skutkuje – jak na razie 😦

    Polubienie

  3. Kilka lat temu znalazlem w sieci prace magisterska pisana” na zamowienie”.
    Tzn. temat byl zamowiony przez jakis landstinget, w Szwecji.
    Pytanie brzmialo: co sie uzyskuje przez przejscie na maszyny 64 bit.
    juz tego nie pamietam dokladnie ale konkluzja byla mniej wiecej taka:
    zalozenie: OS i applikacje-64 bit
    w wypadku mocno obciazonych serwerow dodatkowa pojemnosc
    w wypadku stacji roboczych od 0 do 20% wyzsza wydajnosc , czasami o wiele wiecej, lecz nie z powodu 64 bit, lecz z mozliwosci rozbudowania hardware powyzej 4GB.
    I wlasnie to byl najwiekszy zzysk.

    Polubienie

    1. Wiele aplikacji nie jest optymalizowana pod 64 bit. Są stworzone aby były równe 32 bit i nic ponad to. Wiele paczek pod linux, w moim przypadku Ubuntu, jest przekładana (przekłamanie systemu) że to 64 bit, ale to 32. Nie będę się okłamywał że budowanie programu od podstaw z wykorzystaniem, tego co daje architektura 64 bit, rdzenie, nie jest opłacalna. Ale procesory, które umieją to obsłużyć, powinny to robić. Na Windows jest gorzej, tam 64 bit: to wszyscy wiedzą że mogą być problemy i jak wiemy, to różnie działa. Napisałem ten post, aby pokazać, że nic się z tym nie robi, że ludzie mają w komputerach i laptopach moc, ale jej nie wykorzystują. Bo producenci systemu, oprócz Apple – bo ci tworzą system pod swoją architekturę sprzętową, Windows ma rozgraniczenie 32 i 64, to samo linux 32 i 64, ale który z nich naprawdę jest optymalizowany pod daną architekturę, moim zdaniem Windows, bo w linux-sie jądro jest jedno, i po tym co czytam w zmianach, dokonanych z wersji na wersję, nie widzę, aby robiono coś dla poprawy 64 bit, ale ogólnie coś zmieniają, takie same jądro dostaje system 32 bit, z takimi samymi zmianami – więc gdzie tu sens?? Ja go nie widzę, a zobaczę go jak systemy 32 i 64 zaczną się różnić, wykorzystaniem tego, co dana architektura procesora, RAM i rdzenie, mają do zaoferowania.

      Polubienie

  4. Supplement
    I chyba najwazniejsze
    Posiadajac 64 bit OS mozna prawie zawsze uzywac applikacji 32 bit, (strata1-3%) lecz ciagnoc korzysci z rozbudowanej pamieci.
    I to jest piekne! Tak mysle.

    Polubienie

    1. Bez optymalizacji systemu, wykorzystania tego co dają dwa rdzenie i drzemiąca w ich moc – nadal będzie tak samo. System 64 radźcie sobie sami. system 32 lepszy, bo łatwiejszy.

      Polubienie

  5. Roznica zarowno w OS jak i w applikacjach miedzy 64 i 32 bit jest niewielka.
    I jedno i dugie kompiluje sie albo do 32 albo do 64bit.
    Dotyczy to , o ile wiem zarowno unix jak i Win. Dalej nie wiem, ale wydaje mi sie logiczne ze rownierz OS Mac dziala podobnie.
    OS i applikacje sie kompiluje do 32 alt.64 bit
    OS i applikacje sie optymalizuje do jedno lub wielowatkowosci.
    Kompilacja jest nieskomplikowanym procesem dla kompetentnego technika.
    Optymalizacja programu pod katem jedno lub wielowatkowosci jest praca tworcza, zadaniem dla zdolnego programisty.
    Jedno lub wielo watkowosc nie ma NIC wspolnego i NIE jest zalezna 32 alt 64 bit (ilosc adresow processora)
    Poza tem , tak, dzis funcjonuja 32 bit OS i applikacje lepiej, glownie z powodu braku drivers do 64 bit.
    No i wiekszosc ludzi ma 32 bit applikacje . No i roznica nie jest wielka . W wydajnosci.

    Polubienie

  6. Witaj, bardzo dobry artykuł moim zdaniem, a inaczej, badzo pomocny. Ja nie wiedziałem tak do końca na czym polega równica, teraz mam już jako takie pojęcie. Używam Ubuntu x86_64, mam AMD Operon 1.8. Mój problem polega na tym że nie znosze użerać się z problemami które rodzi wersja x86_64, mam tu na myśli flash-player, VirtualBox który płatał figle w początkowych wersjach i cała masa innych aplikacji w tym platworm programistycznych etc. Byłem święcie przekonany że gra jest warta pietruszki, myślałem że te dodatkowe rejestry dadzą coś… tudzież przyspieszenie. Jednakże widze że nieznaczne co potwierdzają Wasze wypowiedzi. Zastanawiam się nad powrotem do 32 bitowego Debiana, odnosiłem wrażenie że jest szybszy.

    Pozdrawiam

    Polubienie

    1. Pisząc ten post chciałem pokazać, co tak naprawdę sie robi w kwestii 64 a 32 bity. Prawda jest taka, nic się nie robi. System 32 czy 64, mały skok wydajności, albo zerowy. Ale na linux jest tym gorzej, że nie które aplikacje są przekłamywane i to przy samej instalacji. Można powiedzieć sobie szczerze, jeśli chodzi o komputery: dodaje dwa razy więcej ramu, widzę różnicę i ją odczuwam, kupuje większy dysk, widzę różnicę, kupuje nową kartę grafiki z 128 na 256, wiem że zostanie to wykorzystane w przyszłości jeśli nie teraz, tak samo ze wszystkim, ale czy tak samo jest z procesorami – nie 😦 a jak na razie, to Windows 32 bije na głowę linux-a 64, pod względem problemów, linux 64 bije na głowę 32 bit, gdzie problemy się rozwiązują, a system 64 to po prostu, na razie dodatkowe coś.

      Polubienie

  7. mam kilka pytań, jeśli bardzo laickich to przepraszam z góry
    1. wydaje mi się, że mój laptop (CPU) bardziej się grzeje na systemie 64 bit, czy to możliwe, czy zbieg okoliczności??
    2. W win 7 64 bit są dwa IE jeden 32bit drugi 64 bit, w tym drugim nie mogę wgrać flash player’a? Czy jest to narzie nierozwiązany problem?
    3.Co powinienem zrobić mając laptopa z 2GB, uzywam go do internetu i pracy w prostych edytorach tekstowcyh,
    wracać na 32 bity , czy czekać cieproliwie używając 64 bitowego systemu

    Polubienie

    1. ad 1. Będzie się grzać, lub może się grzać. Po prostu, używane są dwa rdzenie na systemie 64bit. U mnie na laptopie wiatraki chodzi tak samo, choć czasami na 32 włączał się przy byle czym, a na 64 bit, przy innych czynnościach umiał zawyć 🙂 Tak to już jest… zależy od tego w jakim stopniu jest wykorzystywana moc rdzeni i ram-u.

      ad 2. Nie wiem jak to jest w Windows, jakimkolwiek, bo nie mam windows 64 bit bo wiem że z nim jest masę problemów 😦
      Co do linux, rozwiązanie już opisałem 🙂 i tu nie ma problemów… wszystko działa 🙂

      ad. 3 To wszystko zależy od ciebie 🙂 Ja także używam laptopa do internetu, oraz prostych edycji, ale też tworze sobie grafiki czy gram sobie w jakąś grę, mało wymagająca mocy procesora 🙂 no ale ja, to a ty to ty. Wszystko zależy od ciebie co ci przypadnie do gustu 😉 ja mam linux 64 bit i windows 32 bit… ale używam obecnie w 90% systemu linux, a windows sporadycznie. To powinno ci pokazać, że 64 a 32 jest mała różnica, albo żadna.
      ———–
      Napiszę od siebie, to od każdego zależy jaki systemu używa i czy jest on 32 czy 64. Minie trochę lat zanim pojawi się wreszcie przepaść między 64 a 32. Dlatego niech każdy przemyśli przesiadkę. Jeśli masz 32 zostań na tym co jesteś, jeśli chcesz 64 przejdź na 64, ważne aby system działał dobrze i tyle.

      Polubienie

  8. W chwili obecnej mam Windowsa XP Home Edition (32-bit?)
    Zamiary moje to przesiadka na Windows7 64-bit komp z procesorem i5 4-rdzenia, proszę o podpowiedź czy nie lepiej brać Wina7 32-bit? Ale podobno w takiej konfiguracji ten procesor nie będzie wykorzystany tak jak należy. W wersji 64-bit podobno należy oczekiwać problemów ze sterownikami, i mam pytanie czy napędy DVD/RW lub kamerka internetowa Creativa albo drukarka HP oraz inne dodatkowe urządzenia BĘDĄ NORMALNIE PRACOWAŁY? Jak ktoś miał już doświadczenie z tymi problemami to proszę o odpowiedź.

    Polubienie

    1. Szczerze, to powiem tak, CHOĆ NIE JESTEM EKSPERTEM:
      dwa rdzenie i system 64 bit. Jeśli nie widać znaczącej różnicy w użytkowaniu systemu i programów, to przesiadka z działającego systemu windows na 64 bit, gdzie nie wiadomo jak to wszystko będzie działać, może stać się męką, albo rajem. Wypadało by poczytać/poszukać jak 4 rdzenie działają na systemie 64 bit. Jak to się odbywa. Bo jeśli system nie wykorzysta mocy rdzeni i mocy drzemiącej w procesorze, to ja bym został na 32 do tego windows, tym bardziej.

      Polubienie

  9. Doprecyzuję moje wcześniejsze pytanie. W chwili obecnej mam komputer z procesorem Celeron 2.00GHz 1.00GB RAM i system Windows XP Home Edition. Teraz zamówiłem komputer z procesorem i5 750 2.66GHz (4-rdzenie), 4GB RAM do tego Windows 7. Moje obawy dotyczą sterowników do kamerki internetowej, drukarki, karty dźwiękowej, karty graficznej itp. bo te podzespoły zamierzam przełożyć z komputera którego obecnie używam. Te części są trzy letnie choć w dobrym stanie takich firm jak HP i Creative. Ale co z sterownikami pod Windows 7 chodzi właśnie o to że „siódemka” to 64-bity. Czy moje obawy są uzasadnione?

    Polubienie

    1. Tak, twoje obawy sa uzasadnione 🙂 Też bym poczytał wiele o tym jak to działa. Choć wiadomo producenci już dawno uznali „7” za coś lepszego niż vista. Choć znając życie zawsze może coś nie działać jak powinno. Ale nie taki 64 bit straszne jak je malują 🙂

      Nie będę pocieszać, że wszystko zadziała i wszystko będzie super. Mogą się zdarzyć problemy, dlatego: nie wiem jak będzie 😦

      Polubienie

  10. „Nie ma co się łudzić, 64 bit nie przewyższa 32 swoim drugim rdzeniem”
    „miedzy wersjami systemu 32 a 64 bit, no bo przecież po coś jest, ten drugi rdzeń…”

    Ilość rdzeni a ilość bitów to są zupełnie odmienne cechy procesorów np:
    Intel Core Duo T2600 – dwurdzeniowy 32bit
    Intel® Pentium® 4 Processor 672 – jednordzeniowy 64bit
    reszta się zgadza ale cały czas systemy 64 bit będą zwiększać swoja przewagę

    Polubienie

  11. no właśnie tak czytam i co ty człeku wypisujesz o 64bit i wykorzystaniu rdzeni? co ma piernik do wiatraka?

    Polubienie

  12. Hi everybody! I don’t know where to start but hope this place will be useful for me.
    Hope to get any assistance from you if I will have any quesitons.
    Thanks in advance and good luck! 🙂

    Polubienie

  13. Rozwiązaniem byłoby (chodzi o Windowsy) tworzenie tylko i wyłącznie systemów 64 bitowych i zapewnienie im pełnej emulacji 32.
    Popatrzcie jak to było z przechodzeniem z 95,98,ME na wszystkie OS z grupy NT.
    Połowa aplikacji nie działała, 90% dosówek można było na śmietnik wywalić lub starać się emulować.
    Tak więc moim zdaniem w tym wypadku wystarczyłaby chęć do tworzenia i nie byłoby problemu.
    Wszystko jest kwestią lobby i tego, kto jeszcze chce wycisnąć każdy grosz z procesorów 32bit.
    Postęp rodzi postęp, aktualnie jesteśmy w stanie stagnacji, ktoś w końcu przełamie te bariery i wszystko ruszy dalej a za kilka bądź kilkanaście lat będziemy śmigać na kwantówkach albo 128 bitach.

    Polubienie

    1. jeśli ktoś zobaczy na date napisania tego posta, czyli sierpień 2009, tak naprawdę dotrze do osób, że tak naprawdę to od nas zależy, co będzie. to użytkownicy muszą zacząć korzystać z aplikacji 64 bit, a nie 32. Ja korzystam od ponad roku z systemu 64 bit, czy żałuje? nie 🙂 może drugi rdzeń i procesy 64 bit mi nic nie dają, ale tak szczerze, kto mi broni tego aby jeśli pojawi się błąd wysłać go do twórców systemu, aby ulepszyli system, który używam. Obecnie są już laptopy z procesorami 64 bit i mają po 5 i 7 rdzeni. Ale co z tego, kiedy nie umieją ich dobrze wykorzystać, ponieważ ludzie nie korzystają z mocy dwu rdzeniowych procesorów i to co one oferują, bo każdy chce aby ich laptop działał, był głos, gry się jakieś uruchomiły, film miał tekst i można było w internecie posiedzieć, nic więcej, więc na co im więcej mocy, właśnie że ich to G obchodzi:) i na dobrą sprawę to oni blokują rozwój 64 bit systemów.

      Polubienie

  14. Co za głupi artykuł?
    Co za idiota go napisał?
    Przeczytać ten artykuł to tak jakby przez kilka godzin słuchać „pieprzenia” starego dziada.

    Polubienie

    1. biedne dziecko, niech napisze lepszy, oczywiście opierając się na doświadczeniach… 🙂 których za pewne nie posiada.

      Polubienie

  15. co za bzdura

    1 wykorzystanie rdzeni: system 32bit czy 64 – nie ma żadnego znaczenia

    2. wydajność miedzy 32bit a 64 wzrasta tam gdzie w programie są wykorzystane i obliczane wartości 64 bitowe – jedno słowo procesora zamiast dwu – dlatego też nie przekłada się to wprost na 2 razy więcej

    i jeszcze jedna kwestia wiele programów przełożonych na 64 bit nie wykorzystuje tych 64 bitów a jedynie zachowuje z tym kompatybilność ciągle jednak wykorzystując tylko 32 bity – choć gdyby wykorzystywały 64 mógłby być zauważalny wzrost wydajności – takie „fałszywe” 64 bity mogą nie tylko nie mieć większej wydajności ale i pochłaniać 2x więcej ramu w niektórych przypadkach – ale to wada programu a nie 64bitowego systemu

    3. adresowanie pamięci:
    system 32bitowy może obsłużyć więcej niż 4GB – ograniczenie jest jakby naturalne ale jest do ominięcia: patrz versje jądra linuxa przewidziane dla 32bit serwerów, lub specjalne łaty do tego celu.
    dla serwerowych edycji windows też były/są dodatki umożliwiające obsłużenie więcej niż 3GB

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.